امکان ندارد عاشق این دست خطها نشوید (یا به آنها حسادت نکنید!)

0

زیبایی و کیفیت دست خط مردم از یک منحتی توزیع نرمال پیروزی می‌کند. شمار زیادی از شما دست خطی معمولی داریم، دست خطی که تقریبا خوانا است و به جز خودمان دیگران هم می‌توانند آن را بخوانند. اما دو سر طیف خوط خطی و بد خطی همیشه مثال زدنی است.

در یک سو افرادی داریم که گویی اصلا هیچ کنترلی بر حرکات ظریف دست ندارند، چنان قلم را بر کاغذ فشار می‌دهند که دو سه برگ کاغذ زیرین هم تا آستانه پارگی پیش می‌رود، انحناهای ناموزون و محو نوشتن و بیش از حد ریز یا درشت نوشتن در آنها شایع است.

در سوی دیگر افرادی هستند که با هر قلمی بی‌کیفیتی شاهکار هنری درست می‌کنند. اصلا قبض پرداخت بانکی یا لیست خرید روزانه یا مثلا در صورتی که پزشک باشند برگ اردر پزشکی آنها بسیار خواندنی می‌شود.

داشتن خطی خوش، تلقی و تفسیر دیگران را نسبت به ما تغییر می‌دهد و چه بسا گاه و بیگاه باعث ارتقاهایی شغلی یا اجابت شدن درخواست‌نامه‌هایی شود که اگر همین افراد خطی خوش نمی‌داشتند، هیچ وقت به نها ترتیب اثر داده نمی‌شد.

خط خوش داشتن مانند خیلی چیزهای دیگر پدیده‌ای چند عاملی است، تمرین و ممارست و ویژگی‌های شخصیتی و سبک زندگی به خصوص در کودکی، قریحه زیبایی‌شناسانه و نیز ویژگی‌های ذاتی در نهایت روی خوش خطی ما تاثیر می‌گذارند.

البته در هر حال هیچ وقت برای ارتقای خط دیر نیست و به خصوص در این سال‌ها کلاس‌های غیرحضوری زیاد خوبی برای آموزش خط نوشتاری در ایران برپا شده‌اند.

اما در این پست دست خطهایی را مرور می‌کنیم که زیبایی و دقت موجود در آنها، رشک برانگیز و قابل تحسین هستند.

برخی از اینها یادداشت‌های شخصی هستند و برخی هم جزوات درسی یا دست خط اساتید روی وایت بوردها. 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.