سریال «زیر پرچم بهشت» Under the Banner of Heaven – شک در باورمندی به خشونت مقدس

1

سریال «زیر پرچم بهشت»، یک سریال معمایی جنایی جدید شبکه هولو است. داستان این سریال ملهم از یک قتل وحشتناک در سال ۱۹۸۴ است و از با این روایت جنبه تاریک اعتقاد مذهبی کلیسای LDS یا مورمون‌ها را بررسی می‌کند.

این سریال اقتباسی است از کتاب پرفروش غیرداستانی جان کراکائر. داستین لنس بلک، کارگردان سریال، یکی از اعضای سابق کلیسا، می‌دانست که این سریال احتمالاً زیر ذره بین قرار می‌گیرد و حاشیه خواهد داشت. پس سال‌ها وقت صرف تحقیقات خود کرد. ساختن یک سریال در مورد یک فرقه اصلا چیز ساده‌ای نبود.

این کلیسا برای خودش مراسم خصوصی‌ای دارد که آشکار کردن آن باعث اعتراضات و فشارهایی می‌شد. مثلا در اپیزود سوم سریال زیر پرچم بهشت، مراسمی مذهبی‌ای موسوم به وقف معبد پخش شد.

اولین بار نیست که مراسمی که شرکت و دیدن آن برای افراد خارج یک فرقه ممنوع است و جزئیات آن به طور عمومی فاش نمی‌شود، در تلویزیون به تصویر کشیده می‌شود. مثلا یک قسمت از سریال HBO در سال ۲۰۰۹ با عنوان “عشق بزرگ” وقتی که مراسمی مذهبی را درامانیک کرد، واکنش‌های زیادی را برانگیخت. طوری که شبکه HBO مجبور شد عذرخواهی کند.

سریال، قتل‌های وحشیانه در جامعه مورمون‌های یوتا را به تصویر می‌کشد. کارآگاهی به نام جب پیر ( اندرو گارفیلد ) را در حال تحقیق درباره قتل برندا رایت لافرتی (دیزی  ادگار جونز ) و دختر ۱۵ ماهه‌اش در یوتا است. آن‌ها توسط برادر زن افراطی برندا، ران و دن لافرتی (سام ورتینگتون و وایت راسل) کشته شدند. ران ادعا کرد که خدا فرمان کشتن برندا و اریکا را به او داده است.

با یک فلاش بک، بینندگان با برندای بلندپرواز آشنا می‌شوند که آرزوی کار به عنوان مجری اخبار و تشکیل خانواده را داشت. کارآگاه پلیس  که خودش یک مورمون معتقد اما مدرن‌تر است، همانطور که او در مورد این پرونده تحقیق می‌کند، شروع به زیر سؤال بردن باورهای خود می‌کند.

همسر برندا، آلن لافرتی (بیلی هاول)، باور‌های پیر را به چالش می‌کشد و در اولین نمایش به او گفت: “این ایمان، ایمان ما، مردان خطرناکی را به وجود می‌آورد.”

نمایش می‌پرسد، “چه اتفاقی می‌افتد زمانی که روان گسیخته می‌شود؟ و چگونه می‌توانید با همه چیز در زندگی خود آشتی کنید و به گونه‌ای واقعی به زندگی خود ادامه دهید و فقط به دنبال حقیقت یک پرونده باشید. ”

گارفیلد در مورد کتاب اقتباس شده می‌گوید:

«وقتی برای اولین بار منتشر شد، من مجذوب مضامین آن شدم و اینکه چگونه آدم‌ها می‌توانند به جایی برسند که برای انجام چنین اعمال خشونت‌آمیز وحشتناک توجیه می‌شوند و آنها را به نام خدا توجیه کنند.»

داستین لنس بلک برای ایجاد تصویری دقیق از «دان» خود را به چالش کشید و به جای بازتکرار یک مفهوم کلیشه‌ای، مدتی را در زندان ایالتی یوتا گذراند تا شخصیت وقعی ران را درک کند. این زندان همان جایی بود که ران در سال ۲۰۱۹ در سن ۷۸ سالگی به مرگ طبیعی مرد.

او می‌گوید: «ما به‌عنوان انسان‌ها، در سال‌های گذشته، با همه‌گیری کرونا و با انزوای ناشی از آن مواجه بوده‌ایم. ما در آستانه جنگی هستیم که همین چند سال پیش غیرقابل تصور به نظر می‌رسید. دوران ترسناکی است. مردم احساس می‌کنند دارایی کمتری دارند، زندگی‌شان کمتر شاد است. این همان زمانی است که به نظر می‌رسد انسان‌ها به طور غریزی به متون بنیادگرایانه روی می‌آورند. این داستان هشدار‌دهنده این نمایش است.»

این مینی‌سریال ۸ قسمتی است و فعلا ۳ قسمت از آن پخش شده است.

 
1 نظر
 1. حامد یزدی می گوید

  درود.
  به گمانم اگر پایین صفحه‌ی معرفی هرفیلم یا سریال
  لینک تیزر imdb را هم اضافه کنید
  بهتر میشه
  ?

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.