چاپ افست یا دیجیتال؟! کدام یک مناسب شماست

0

رپورتاژ

ما در این مطلب سعی داریم درباره چاپ دیجیتال کتاب و تفاوت آن با چاپ افست اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا برای چاپ کتاب‌ها و تصاویر خود، تصمیم بگیرید که کدامیک برای شما مناسب و یا به صرفه‌تر است. همان‌طور که می‌دانید از گذشته تاکنون شیوه‌های چاپ تغییرات بسیار زیادی کرده است. چاپ سنگی، سربی و فلزی و همچنین ژلاتینی، افست و دیجیتال نمونه‌های مختلفی از روش‌های چاپ به‌شمار می‌آیند که بعضی از آن‌ها دیگر منسوخ شده و یا تغییرات خاصی پیدا کرده و به نمونه‌های امروزی رسیده‌اند. بی‌شک این را هم می‌دانید که پیشرفت و توسعه فناوری در زمینه‌های مختلف، سبب می‌شود تا روش‌های چاپ از آنچه که اکنون در اختیار ما قرار دارد؛ در آینده فراتر رفته و شیوه‌های نوینی پیدا نماید.

چاپ دیجیتال چیست؟

با ارائه تعریفی سنتی از کلمه چاپ، مشخص می‌شود که لغت چاپ به معنای تکرار تصاویری یکسان از یک نسخه اصلی است. بنابراین عبارت چاپ دیجیتال می‌تواند معنای گسترده‌تری پیدا کند. یعنی بتوان از یک تصویر و یا متن مشخص، تعداد اوراق بالایی را چاپ کرد. چاپ دیجیتال نیز از زمانی به وجود آمد که دستگاه‌های پرینتر تولید شده و به بازار عرضه شد. همان‌طور که می‌دانید مدل‌ها و کارآیی پرینترها نیز تاکنون تغییرات فراوانی کرده که در امر چاپ دیجیتال کتاب، بسیار تاثیرگذار بوده است. در روش چاپ دیجیتال دستگاه مورد نظر که می‌تواند مدل‌های مختلفی داشته باشد و یا برندهای گوناگونی آن را تولید کرده باشند؛ به کامپیوتر متصل می‌شود. کامپیوتر فوق، اطلاعات تصویری یا متنی که به آن داده شده را برای چاپ به دستگاه چاپ دیجیتال می‌فرستد و عملیات چاپ انجام می‌شود. در این حالت دستگاه چاپ دیجیتال به صورت غیر مستقیم این فرآیند را انجام می‌دهد. زیرا بدون وجود کامپیوتر امکان چاپ وجود نخواهد داشت. بنابراین زمانی می‌توان گفت چاپ دیجیتال که یک دستگاه بتواند صفر تا صد فرآیند چاپ دیجیتال کتاب و… را به طور مستقیم انجام دهد. چنانچه در حوزه چاپ فعالیت دارید؛ می‌دانید که در حال حاضر انواع مختلفی از دستگاه‌های چاپ دیجیتال وجود دارد که به پرینترهای جوهر افشان، لیزری و… معروفند که قابلیت انجام چاب در ابعاد کوچک و بزرگ را دارند.

با توجه به آنچه تاکنون بیان کردیم؛ ممکن است این سوال در ذهن شما پیش آید که آیا چاپ دیجیتال کتاب، برای افرادی که قصد دارند از این روش برای چاپ کتاب‌های مختلف استفاده نمایند به صرفه تر است یا خیر؟ چنانچه از صنعت چاپ اطلاعی ندارید؛ لازم است به این نکته اشاره کنیم که روش چاپ دیجیتال کتاب، روش نسبتا نوینی است که این امر را با کیفیت و سرعت بالایی به انجام می‌رساند. اما به این شرط که بخواهید کتاب‌های خود را در تیراژ پایین و در مدت زمانی کوتاه به چاپ برسانید. زیرا در این صورت، قیمت چاپ دیجیتال کتاب برای شما افزایش یافته و هزینه بیشتری را بر دوش شما خواهد گذاشت. بنابراین استفاده از این روش کمک می‌کند تا به یکباره برای چاپ کتاب، هزینه هنگفتی نکنید و ابتدا تعداد کمی از آن را وارد بازار کرده و سپس در صورت نیاز به چاپ دوباره اقدام به این امر نمایید. اما اگر می‌دانید کتاب شما مورد پذیرش مخاطبان‎تان قرار خواهد گرفت؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما به جای استفاده از روش چاپ دیجیتال کتاب از چاپ افست، استفاده نمایید. نکته مهم دیگری که بهتر است درباره چاپ دیجیتال به آن بپردازیم این است که استفاده از دستگاه‎‌های دیجیتال، بیشتر برای چاپ کاتالوگ و بروشور مناسب است که اغلب در تیراژ پایین انجام می‌شود. ما در ادامه به معرفی چاپ دیجیتال نیز خواهیم پرداخت تا شما بتوانید از بین چاپ دیجیتال کتاب یا چاپ به روش افست، روشی که برای شما کارآمدتر است را انتخاب نمایید.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست که نام دیگر آن لیتوگرافی است؛ روشی از چاپ به شمار می‌آید که جهت چاپ انبوه کتاب و… می‌توان از آن استفاده کرد. تاریخچه ساخت اولین دستگاه چاپ افست به سال 1875 باز می‌گردد که توسط فردی به نام رابرت بارکلی انجام شد. بعدها از چاپ افست برای چاپ روزنامه استفاده شد. چاپ افست بر خلاف چاپ دیجیتال کتاب، روشی بهتر و کارآمدتر جهت چاپ انبوه کتاب به شمار می‌آید. چاپ افست، بهترین روش برای چاپ محصولات مختلف مانند کتاب، مجله، پوستر و… می‌باشد که دارای تیراژ بالایی هستند. روش کار در چاپ افست به این شکل است که ابتدا در بخش لیتوگرافی، براساس طرح اولیه مورد نظر مشتری، صفحاتی از جنس آلومینیوم در قالب زینک ساخته می‌شود. با توجه به این‌که در این روش چاپی از سیستم رنگی استفاده می‌گردد؛ برای هر طرح، چهار زینک مجزا در چهار رنگ آماده می‌شود.  سپس با عبور کاغذ از رول‌هایی که به رنگ آغشته شده‌اند؛ هر رنگ با توجه به درصدی که برای آن در نظر گرفته شده بر روی صفحات کاغذ انتقال می‌یابد. در آخرین مرحله از کار، نقش تصویر نهایی به دست می‌آید که البته این روش برای چاپ تصاویر رنگی است.

مزایای چاپ دیجیتال نسبت به افست

پیش‌تر گفتیم که هزینه چاپ کتاب دیجیتال نسبت به افست بسیار بیشتر است و استفاده از چاپ افست، برای چاپ کتب مختلف در تیراژ بالا مقرون به صرفه‌تر است. اما با توجه به مزیتی که چاپ افست دارد از روش چاپ دیجیتال کتاب استقبال بیشتری می‌شود. به دلیل آنکه در مدت بسیار کوتاهی می‌توان یک کتاب ۳۵۰ صفحه‌ای را در تیراژ ۱۰۰ جلد، چاپ کرد. مسئله دیگری که سبب می‌شود چاپ دیجیتال کتاب انتخاب شود؛ آن است که تعداد مراحل انجام آن کمتر است. زیرا دیگر نیازی به فیلم و زینک نیست و با استفاده از فایل‌هایی که به دستگاه کامپیوتر ارسال می‌شود خوانش و چاپ آن‌ها آغاز می‌گردد.  بنابراین اگر مایلید قیمت چاپ دیجیتال کتاب برای شما ارزان‌تر تمام شود و بتوانید آن را در تیراژ بالایی چاپ کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم از چاپ افست استفاده کنید. اما اگر سرعت چاپ و کیفیت بالای کتاب برای شما مهم است؛ بهتر است از روش چاپ دیجیتال کتاب استفاده نمایید.

چاپ شبدا

برای چاپ انواع کتاب، بروشور و کاتالوگ نیاز به مجموعه‌ای دارید که بتواند کار با کیفیتی را در قبال هزینه‌ای که می‌کنید؛ ارائه نماید. شبدا پرینت، مجموعه‌ای است که توانسته با استفاده از پیشرفته‌ترین ماشین آلات در زمینه چاپ و بهره‌مندی از پرسنل حرفه‌ای، فعالیت خود را از سال 1388 آغاز کند. شبدا تا کنون توانسته است با شعار ” کیفیت راهی است برای ماندن در کنار شما ” به ارائه خدمات به مشتریان پرداخته و رضایت آنان را جلب نماید. برای اطلاع از خدمات شبدا پیشنهاد می‌کنیم وب سایت این مجموعه را به آدرس الکترونیکی https://shabdaprint.com/  مشاهده نمایید.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.