واکنش کاربران نسبت به تغییرات اینستاگرام: تلاش برای تبدیل شدن به تیک تاک را متوقف کنید!

0

پس از اینکه اینستاگرام مجموعه‌ای از تغییرات را به‌منظور شبیه‌تر شدن به رقیب اصلی خود یعنی تیک تاک انجام داد، سرپرست اینستاگرام از این برنامه‌ها در برابر سیل واکنش منفی کاربران دفاع کرد.

این تغییرات، که شامل یک فید اصلی بسیار الگوریتمی، اجبار برای نمایش ویدئو به صورت «ریلز» به سبک شبیه تیک تاک و تبلیغ شدید ویژگی «ریمیکس» به سبک تیک تاک است، باعث شده تا کاربران برای یافتن محتوای دوستان و خانواده خود با مشکل مواجه شوند.

آدام موسری در ویدئویی که در توییتر منتشر کرد، گفته که نگرانی‌های کاربران در مورد افول فرمت عکس را شنیده است. اما باز به صورت ضمنی گفته که اینستاگرام دوست دارد یک سرویس نمایش ویدئوی تمام‌عیار شود. او گفته که اینستاگرام همچنان از فرمت عکس پشتیبانی خواهد کرد، اما به تدریج بیشتر پلتفرم اشتراک ویدئو می‌شود.

رئیس اینستاگرام همچنین از ویژگی جدید «توصیه‌ها» recommendations این پلتفرم، که محتوای افرادی را که دنبال نمی‌کنید را هم در معرض دید شما قرار می‌دهد، دفاع کرده است.

او گفت: “«ایده این است که به شما کمک کند چیز‌های جدید و جالبی را در اینستاگرام کشف کنید که ممکن است حتی از وجود آن‌ها اطلاع نداشته باشید. ما سعی می‌کنیم در توصیه‌ها بهتر شویم، زیرا فکر می‌کنیم این یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به سازندگان برای دستیابی به مخاطبان جدید و افزایش دنبال‌کنندگان آن‌ها است. ما باید تکامل پیدا کنیم، زیرا جهان به سرعت در حال تغییر است و ما باید همگام با آن تغییر کنیم.»

(یک نکته جالب این است که هرگاه موسری می‌خواهد حرف مهمی بزند، به توییت‌هایش بیشتر توجه می‌شود. همین نشان می‌دهد که پلتفرم اینستاگرام برای اشتراک حرف‌های مهمی و رساندن آن به کاربران دیگر زیاد جالب نیست!)

اما حتی برخی سلبریتی‌ها هم به این تغییرات اعتراض کرده‌اند. کایلی جنر یکی از سلبریتی‌های معترض بود که خواسته بود کاربران یک استوری مشترک در اعتراض به این تغییرات منتشر کنند. پست او توسط خواهر بزرگترش کیم کارداشیان دوباره به اشتراک گذاشته شد.

در این استوری نوشته شده بود: «تلاش برای تیک تاک بودن را متوقف کنید، من فقط می‌خواهم عکس‌های زیبای دوستانم را ببینم.»

در شرایطی که اینستاگرام به درخواست کاربران به اصطلاح عادی پاسخ نمی‌دهد و همه تلاشش بعد اقتصادی داستان و عقب نیفتادن از تیک تاک است، شاید درخواست سلبریتی‌ها بیشتر برایش ارزش بررسی را داشته باشد.

تغییر اینستاگرام به طور گسترده به عنوان پاسخی به رشد مداوم تیک تاک ، به ویژه در میان کاربران جوان آمریکایی تلقی می‌شود. طبق آمار آفکام از سپتامبر ۲۰۲۱، اینستاگرام همچنان سومین شبکه اجتماعی پربازدید است، اما طبق گفته شرکت تحلیلی Sensor Tower، به نظر می‌رسد تیک تاک در سطح جهانی با تعداد دانلود‌های بیشتری نسبت به هر اپلیکیشن دیگری پیشتاز است.

اینستاگرام با تقویت توصیه‌های الگوریتمی، امکان «ریمیکس» پست‌ها (مشابه ویژگی «دوئت» تیک تاک ) و نمایش ویدئوها به صورت تمام‌صفحه عمودی  در تلاش است تا تجربه کاربری خود را به چیزی شبیه به چینی‌ها تبدیل کند.


سؤال‌هایی که در ذهن‌ها ایجاد می‌شوند:

آیا فشار برخی سلبریتی‌ها باعث بازگشت اینستاگرام از تصمیم‌اش می‌شود؟

بعید می‌دانم! تجربه نشان داده است که وقتی شرکتی به دام تقلید از رقیبان خود می‌افتد و سناریوی اقتصادی برای خود می‌چبند، بازگرداندن او به خانه اول خیلی دشوار و بعید می‌شود.

به علاوه طراحی جدید اینستاگرام نشان می‌دهد که برنامه و سرمایه زیادی پشت سر این تغییر بوده است.

آیا واقعا غیرممکن است که شبکه‌های اجتماعی مخصوص کاربران خاص‌تر داشت؟

امکانش وجود دارد و شبکه‌های اجتماعی خاصی مانند ردیت وجود دارد. منتها به نظر می‌رسد که توسعه‌دهنده‌ها به حداکثر بازگشت سرمایه  سوددهی کار می‌کنند و داشتن مثلا چند ده میلیون یا چند صد میلیون کاربر در سطح جهان برایشان کافی نیست. برای همین از واهمه دارند که در مورد فرمت‌های خلاقانه اشتراک محتوا یا ترکیب فرمت‌های خاص کار کنند.

آیا واقعا فرمت عکس-کپشن یا نوشته‌های طولانی نمی‌تواند جذاب باشد؟

چرا این فرمت‌ها هم جذاب هستند. منتها صاحبان شبکه‌های اجتماعی برآورد کرده‌اند که میزان اعتیاد ایجاد شده توسط آنها قابل مقایسه به ویدئوهای کوتاه نیست. ویدئوهایی که کاربر را به یک ماشین اسکرول تبدیل کنند.

پس دقیقا به همین خاطر با گذشت این همه سال کسی تلاش تمام‌عیار برای یک اپلیکیشن وبلاگ‌نویسی نکرده یا مثلا شرکتی نخواسته نسخه به‌روز گوگل ریدر را تقلید کند.

آیا اینستاگرام می‌تواند با معماری جدید پیشرفت کند؟

باز هم بعید است. همینکه کاربران دیگر آن را یک شبکه اجتماعی خاص نمی‌دانند و ایمان آورده‌اند که مقلد تیک تاک شده برای عقب ماندن اینستاگرام کافی است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.