این داروی تجربی، مغز دچار ضربه مغزی را به حالت اولیه‌اش برمی‌گرداند!

0

یک نحقیق جدید نشان داده است که  یک داروی آزمایشی می‌تواند «برخی» از آسیب‌های عصبی مرتبط با آسیب‌های مغزی را معکوس کند. این یافته‌ها زمینه‌ساز دارویی آینده است که به طور بالقوه می‌تواند از نقایص شناختی ناشی از ضربه مغزی جلوگیری کند.

این یافته‌ها را گروهی  از محققان دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو منتشر کرده‌اند که در حال بررسی مسیر سیگنال‌دهی به نام پاسخ استرس یکپارچه (ISR) هستند. این یک مکانیسم سلولی عمومی است که در حضور تنش‌های محیطی ایجاد می‌شود و اغلب منجر به خاموش شدن تشکیلات تولید پروتئین در سلول‌ها می‌شود.

ابتدا محققان بر داروهای متمرکز شدند که می‌توانند ISR را در مغز به عنوان راهی برای درمان بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون مسدود کنند. یکی از دارو‌هایی که ISRIB (بازدارنده ISR) نامیده می‌شود، در بهبود شناخت در چندین مدل حیوانی بیماری‌های مغزی موفق بوده، بنابراین محققان بر آن شدند تا بررسی کنند که آیا این دارو در درمان انواع حاد آسیب‌های مغزی اثرات مفید مشابهی دارد یا خیر.

مایکل استرایکر، نویسنده ارشد این مقاله توضیح می‌دهد: «هدف ما این بود که ببینیم آیا ISRIB می‌تواند اثرات عصبی ضربه مغزی را بهبود بخشد یا خیر. ما خوشحالیم که متوجه شدیم این دارو در عادی‌سازی عملکرد عصبی و شناختی با اثرات ماندگار بسیار موفق بوده است.»

در مدل‌های مختلف موش آسیب‌دیدگی مغزی، ISRIB رفتار و شناخت را بهبود می‌بخشد. اما اینکه دقیقاً چگونه دارو این کار را انجام می‌داد هنوز مشخص نبود.

در تحقیق جدید که در مجله PNAS منتشر شده ، روی بخشی از مغز به نام کورتکس آهیانه‌ای تمرکز شده است. این منطقه در حافظه فعال نقش دارد و از فناوری تصویربرداری پیچیده برای بررسی آسیب پس از ضربه استفاده شدو

آسیب مغزی باعث تغییر شکل‌گیری خار‌های دندریتیک و مسیر‌های اتصال بین نورون‌ها می‌شود. به دنبال یک ضربه مغزی خفیف، محققان مشاهده کردند که انبوهی از خار‌های دندریتیک جدید در قشر جداری ظاهر می‌شوند که معمولاً  نشانه خوبی نیست.

این فرضیه وجود دارد که یک آسیب مغزی حاد می‌تواند پاسخ استرس یکپارچه (ISR) را فعال کند که متعاقباً منجر به تکثیر مداوم ستون‌های دندریتیک می‌شود که به شناخت فرد آسیب می‌رساند. در مدل‌های موش مورد مطالعه، زمانی که ISRIB اجرا شد، پویایی طبیعی مغز، همراه با بهبود شناخت، بازگشت.

البته، این نتایج تنها تا کنون در مدل‌های حیوانی نشان داده شده ، بنابراین قبل از رسیدن به دارویی که می‌تواند به سرعت به افرادی که از ضربه مغزی رنج می‌برند داده شود، کار‌های بیشتری برای انجام دادن وجود دارد. آزمایش‌های ایمنی انسانی در حال حاضر در حال آزمایش درمورد ISRIB هستندو

این مطالعه به ما یادآوری می‌کند که مغز بسیار پویا و تغییرپذیر است. می‌توان آن را دوباره سیم کشی کرد و بهبود بخشید. با مهار کوتاه این مسیر استرس، ممکن است بتوانیم عملکرد سیناپسی و شناختی سالم را در بسیاری از شرایط عصبی بازیابی کنیم.

مطالعه جدید در مجله PNAS منتشر شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.