فیلم یک سرگذشت خشونت بار A History of Violence – معرفی و بررسی و نقد

0

کارگردان: دیوید کراننبرگ. فیلمنامه: جاش اولسون. مدیر فیلمبرداری: پیتر ساسکیتزکی. تدوین: رونالد ساندرز. موسیقی: هاوارد شور. طراح صحنه: کارول اسپایر. بازیگران: ویگو مورتنسن(تام استال)، ماریا بلو(ایدی استال)، اد هریس(کارل فاگرتی)، ویلیام هارت(ریچی کیوساک)، اشتون هولمز(جک استال).٩۶ دقیقه. محصول ٢٠٠۵ آمریکا.

تام استال شهروندی نمونه، پدری ایده آل و شوهری محبوب است. او به همراه پسرش جک، دخترش سارا وهمسرش ایدی زندگی آرامی را درمیلبروک ایندیانا می گذرانند. اما وقتی دو تبهکار خشن به قصد سرقت ازغذاخوری وی دست به سلاح می برند، او ناچار به مقابله با آنها برمی خیزد و پس از گرفتن اسلحه یکی از آنها به زندگی دو تبهکار خاتمه می دهد. تام با هیاهوی رسانه ها درباره این ماجرا یک شبه تبدیل به قهرمانی محلی می شود. اما پیدا شدن سرو کله تبهکاری به نام فاگرتی آرامش تام استال را به هم می زند. فاگرتی اصرار دارد که نام او جویی کیوساک است و در گذشته آدم کشی حرفه ای بوده و از وی می خواهد تا همراهش به فیلادلفیا، جایی که به آن تعلق دارد، برود.

چرا باید دید؟

دیوید کراننبرگ کارگردان مشهوری است که فیلم های پر طرفداری مانند مگس، اسکنرها، سور عریان و همتایان مرده را در کارنامه اش دارد. اما یک سرگذشت خشونت بار در جهتی مخالف با آثار پیشین او سیر می کند و بازگشت او به جریان اصلی فیلمسازی را نوید می دهد. تماشای نتیجه آشتی کراننبرگ با سینمای هالیوود ، سه سال بعد از فیلم ناموفق عنکبوت، دیدنی است و استقبال تماشاگران و منتقدان امریکایی نشان می دهد که این وصلت نتیجه خوبی به همراه داشته است چون فقط دردو هفته اول نمایش خود توانسته بیش از ٢٢ میلیون دلار عواید کسب کند.

یک سرگذشت خشونت بار تریلری خوش ساخت و دیدنی است و به جرات می توان گفت یکی از بهترین فیلم های این ماه که در پس ظاهر متعارف خود پرسش هایی جدی درباره هویت و پس زمینه رویای آمریکایی مطرح می کند. کراننبرگ تا اواسط فیلم و کشته شدن فاگرتی سرنخی از گذشته تام استال به دست نمی دهد و با آشکار شدن مهارت او در کشتن فاگرتی و همراهانش، همسر و تماشاگران در لحظه ای کلیدی به چهره واقعی او پی می برند. او برای فراموش کردن گذشته خون بارش بسیار تلاش کرده وحتی به پسرش نیز همواره گریزازخشونت را آموخته، اما زمانی که هر دو ناگزیر می شوند دست به خشونت می زنند.

فیلم با بودجه ای ٣٢ میلیون دلاری بر اساس داستانی مصور از جان واگنر و وینس لاک ساخته شده و از یک فیلمبرداری عالی و بازی های خوب ویگو مورتینسون و ماریا بلو بهره مند است. درباره اد هریس واقعاً نمی شود حرف زیادی زد، او در هر نقشی کوتاه یا بلند فرقی نمی کند، همیشه خوب است. یکی از بهترین بازیگران نقش مکمل در سینمای آمریکا که هنوز به جایگاهی که شایسته اش بوده، نرسیده است. دیدن این فیلم به همه طرفداران کراننبرگ و کسانی که تشنه دیدن فیلم های خوب هستند اکیداً توصیه می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.