مخترع دوا گُلی چه کسی بود؟

8

دکتر یانگ Hugh Hampton Young یک جراح اورولوژیست و محقق پزشکی بود که بین سال‌های ۱۸۷۰ تا ۱۹۴۵ می‌زیست، یکی از کارهای برجسته او ترویج نوعی از جراحی برای درمان سرطان پروستات بود radical perineal prostatectomy، اما چیزی که او را ماندگارتر کرد، اختراع یک داروی گندزدای موضعی به نام مبرومین یا مرکورکرم در سال ۱۹۱۸ بود که برای ضدعفونی زخم‌ها و درمان آنها استفاده می‌شد.

07-13-2013 11-27-07 AM

مربرومین ترکیب نمک جیوه‌ی ارگانیک دی‌سدیم و فلورسین سدیم است. در ایران به آن دوا گُلی و در گویش مازندرانی و گیلکی (قرمز دوا یا سرخه دوا) می‌گفتند. به خاطر داشتن جیوه، این دارو بعدا از فهرست سازمان غذا و داروی آمریکا و سایر کشور خارج شد و ترکیبات گندزدای دیگر مثل بتادین جانشین آن شد.

07-13-2013 11-27-34 AM

دواگلی زمانی یک داروی بسیار محبوب بود، توسط خانه‌های بهداشت توزیع می‌شد و معمولا مادربزرگ‌ها علاقه زیادی به آن داشتند و برای درمان خراشیدگی‌های سطحی پوست نوه‌هایشان از آن استفاده می‌کردند، بعضی از افراد مسن هنوز هم سراغ دواگلی را می‌گیرند و از نبود آن ابراز تعجب می‌کنند، آنها به کرات اثرات خوب این دارو را دیده‌اند، برایشان دلیل خروج دارو از داروخانه‌ها، قابل پذیرش و هضم نیست!

 
8 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  یادش بخیر بچگیام همیشه زانوهام زخم و زیلی بود از اینا میزدن بهم! 😀

 2. احسان می گوید

  سلام دکتر. خیلی ممنون از مطالب خوبتون. اما چند وقتیه که دیگه هر پستتون خیلی کوتاهه و مثل همیشه جزییات زیادی نداره.

  1. سارا می گوید

   سلام رشته تحصیلی من شیمیه لطفا بفرمایید چند مر کور کرم را اکنون از کجا می توان تهیه کرد . تشکر

 3. dariosh می گوید

  خدا بیامرز مادربزرگم وقتی که من جایی از بدنم بخاطر بازی کردن خراشیده میشد دوا گلی میزد و چه زود خوب میشد.

 4. محمد می گوید

  جیوه در دواگلی بشدت سرطان ساز است اما امروز اگر تنها یک بار مادر بزرگهای قدیمی از پماد الفا برای زخمها و سوختگیها استفاده کنند و اثر تعجب برانگیز این داروی بسیار مفید را ببینند حتما دواگلی را از یاد میبرن و به اختراع و تولید این دارو به جوانان کشورمان آفرین و دعای خیر دارند

 5. ادی می گوید

  ولی انصافاًباعث میشه زخم ها خیلی زود هم بیاد.اول بتادین رو امتحان کردم ولی خیلی طول کشید ووقتی از دواگلی استفاده کردم باعث شد زخم زود هم بیاد ودیگه خونریزی نداشته باشه.

 6. مهرداد می گوید

  تا حالا جایگزینی در حد خودش به بازار نیومده

 7. Milad می گوید

  سلام ما هنوز به مقدار ۲ کیلو کریستال خشک تو خونه داریم ، فقط چند کریستالش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.