چرا بازی Clash Of Clans به طرز شگفت آوری محبوب است؟ طبق نظر شخصی که روزانه شانزده ساعت بازی می کند

19

Clash of clans  نیروگاه یک اپ است و بازیکنانش هم به سختی همان نیروی مرکزی هستند. در این بازی شما رهبری قبیله‌ای کوچک را به عهده می‌گیرید. در این بازی چهار عنصر بسیار مهم وجود دارند: طلا، اکسیر، اکسیر سیاه و الماس. اکسیر ماده‌ای به رنگ بنفش (صورتی) است که توسط دستگاه‌های سازندهٔ اکسیر تولید می‌شود و نقش بسیار مهمی در پیشرفت قبیلهٔ شما دارد. برای نمونه برای ساخت یا ارتقای ده نوع سرباز یا برای بالا بردن ساختمان‌های دیگر نیاز به مقادیر گوناگونی از اکسیر خواهید داشت. در آغاز بازی شما دو دستگاه سازندهٔ اکسیر دریافت می‌کنید که به صورت خودکار برای شما اکسیر تولید می‌کنند و این اکسیر در بخشی به نام مخزن اکسیر نگه‌داری می‌شود. در ادامه با پیشرفت دهکده می‌توانید دستگاه‌های سازندهٔ اکسیر را پیشرفته کنید و به شمار تولید آن‌ها اضافه کنید. سربازان شما در سربازخانه و به‌وسیلهٔ اکسیر ساخته می‌شوند. در بازی طلسم‌هایی نیز وجود دارند که در کارخانهٔ طلسم‌سازی ساخته می‌شوند.

CoC_titlescreen_2013_1440_727_c1

از طلا بیشتر برای ساخت و ارتقای وسایل دفاعی، دیوارها و ساختمان اصلی استفاده می‌شود. همچنین شما می‌توانید با حمله به دیگر قبایل و غارت دهکدهٔ آن‌ها هم پیشرفت کنید و هم طلا و اکسیر زیادی به دست بیاورید. طلا نیز توسط دستگاه سازندهٔ طلا به دست می‌آید که در ابتدای بازی دو عدد از آنها را در اختیار خواهید داشت. اکسیر سیاه ماده‌ای کم‌یاب و ارزشمند است که از آن برای ساخت و ارتقای سربازانی که توسط اکسیر سیاه در سربازخانهٔ اکسیر سیاه ساخته می‌شوند، ساخت و ارتقای قهرمانان یعنی پادشاه بربرها و ملکهٔ کمان‌دار و همچنین شارژ کردن برج جهنمی استفاده می‌شود. این بازی از زمان پخشش در سال ۲۰۱۲، بر بازار اپ­ های اپل چیره شد و جدول رده بندی را پیمود و توانست رتبه ی یکم بالاترین و پردرآمدترین نرم افزار را کسب کند. در سال ۲۰۱۳ شرکت رشد بالایی داشت و بیش از اندازه فروش کرد. با سودی در حدود ۸۹۲ میلیون دلار و این نرم افزار تقریبا ۵.۱۵ میلیون در روز به فروش می رفت. بازی حول محور ایده ی قوی سازی پایه، دفاع در برابر تاخت و تاز مهاجمین و قبیله ی آنها و یورش بردن به سایرین برای کسب منابع و شروع های متعدد در همه ی این مراحل است. این بازی اعتیاد آور بوده و چون که ترک بازی به معنی باز گذاشتن مقر و پایه ای است که ساخته شده و آماده برای یورش دیگر قبیله هاست بازیکنان حرفه ای حاضر به ترکش نیستند و شدیدا به این بازی وابسته اند. چند نمونه از بازیکنان معتاد به این بازی مانند Tyrael مثال خوبی برای نشان دادن شدت اعتیاد این بازی هستند.

clashofclans_banner

او دانشجوی علم تکنولوژی است و ۲۱ سال سن دارد. همچنین به صورت پاره وقت کار آتش نشانی انجام می دهد و در عین حال مدرک وابسته به رشته ی مهندسی نرم افزار هم می گیرد. وی که میخواست نامش گفته نشود اشاره می کند که این نرم افزار حدود ۸۰۰۰-۹۰۰۰ ساعت باز می ماند و او چیزی حدود ۲۵% وقتش را مشغول این بازی است و تقریبا تمام وقت می خواهد سربازانش را تعلیم دهد. تعلیم سربازان مرحله ای است که زمان چندانی نمی گیرد اما برای از پا در آوردن سایر قبایل خیلی مهم  است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

Tyrael می گوید: برای اینکه به من حمله نشود مجبور بودم ۱۶ ساعت در روز بیدار بمانم. این کاری بود که به صورت روزانه انجام می دادم. او یک بازیکن حرفه ای در این بازی است و یکی از اولین کسانی است که توانست قلمرو خود را ارتقا دهد و کامل کند، یک چیز نادر که حتما باید حسابی ماهر بود تا به آن دسترسی پیدا کنید. او می گوید: تمام دیوارهای دفاعی، دیوارهای غیر دفاعی، قهرمانها، هرچیز قابل ارتقایی کامل شده. هیچ موردی نیست که رویش کلیک کنید و دکمه ی آپگرید داشته باشد.

Clash of Clans یک اپ رایگان است اما اگر مبلغی برایش پرداخت کنید می توانید سریعتر به امکاناتش دسترسی پیدا کنید اما در کل برای بازی کردن رایگان است. بازیکنان معمولا همیشه وسوسه ی پرداخت پول واقعی و بدست آوردن جواهر را برای برتر شدن در این بازی دارند. برای مثال قبیله ای برای حمله به tyrael باید مبلغی در حدود ۱۲۰۰۰ دلار برای به روز رسانی قبیله اش خرج کند. مادامی که tyrael می تواند از فرصت به روز رسانی اش استفاده کند روی هم رفته باید ۵۰ دلار بپردازد پس ترجیح می دهد از راه قدیمی به آپدیت برای ادامه ی بازی بپردازد. اگر کاربری حساب خود را در بازی به دیگری بفروشد برخلاف قوانین بازی عمل کرده است اما tyrael می گوید نزدیک بود که این کار را انجام دهد. او اضافه می کند که به صورت همزمان برای خرید اکانتش پیشنهادهای زیادی به وی می شده است. وی دلیل اعتیاد آور بودن این بازی را قوی بودن ساختار بازی می داند و اینگونه توضیح می دهد که : یک تایمر سه دقیقه ای در این بازی است که شما باید ۳۰ ثانیه به قبیله ی دشمن نگاه کنید و بعد به محض فرستادن سربازانتان به سمت آن، تنها سه دقیقه برای شکستن سد دفاعی قبیله ی دشمن وقت دارید.

clash

در ازای هر پیروزی شما یک جایزه می برید که شما را به ابتدای لیست می فرستد. اگر ببازید، بخشی از جوایز خود را از دست می دهید البته میزان از دست دادن جایزه ی شما بسته به بالا یا پایین بودن حریفتان دارد. مثلا اگر با شخص کم تجربه ای مبارزه می کنید متاسفانه غنایم بیشتری را از دست می دهید در حالیکه اگر از وی ببرید جایزه ی کوچک تری دریافت می کنید. اگر شما تو سری خور و ساده باشید می توانید فرصت بیشتری برای به دست آوردن جوایز داشته باشید اگر که ریسک بیشتری بپذیرید. این نمونه ی فرستادن سربازها سمت دشمن و حمله به آنها برای شکستن دفاع آنهاست که سیل سربازان tyrael سعی می کنند دفاع را از بین ببرند و قلعه ی حریف را نابود کنند.

این بازی بعد از به بازار آمدنش در سال ۲۰۱۲ توسط برادرکوچکتر tyrael به او معرفی شد. او به عنوان یک آتش نشان می گوید بارها با شرایط بسیار خطرناکی در ماموریتهایش روبه رو شده، حتی مرگ را در چند قدمی خود هم دیده .وقتی از او پرسیدیم که حقه ی او در این بازی چیست با جواب های گوناگون و دروغین از جواب اصلی پرتمان کرد. او می گوید حتی می تواند در زمان نبودش هم این بازی را انجام دهد. موبایل او آیفون ۵s است و می گوید که می تواند همزمان با انجام دادن کارهای دیگر بازی هم انجام دهد و حتی می تواند برای چند روز آینده هم مکان های مورد نظرش را انتخاب کند و برای چند ساعت بازی کند و حتی برای زمان خواب خود هم برنامه می چیند تا بازی کند. هرگز در  مسیر رفتن به ماموریتش بازی نمی کند دلیلش هم مشخص است اما در مسیر بازگشت چرا.

base-1

او برای پول بدست آوردن از این بازی در Youtube و Twitch مهارت های خود را به اجرا گذاشته است. تنها در همین هفته او با یک کمپانی سرگرمی به نام curse که خیلی هم معروف است و اداره کننده ی Youtube  و twitch  هم هست قرارداد بست. همینطور با کمپانی دیگری به نام TGN، اما آن موقع قراردادش با کمپانی قبلی را باطل کرد در حالیکه ۹۰% از سود تبلیغاتشان را به او می دادند. از زمانیکه با گذاشتن فیلم در Youtube در ازای هر هزار مشاهده می توان ۶ دلار کسب کرد، Tyrael توانست ۶۷۵ دلار در برابر ۱۲۵۰۰۰ مشاهده به جیب بزند.

در حال حاضر او همچنان به حمله به قبایل دیگر ادامه می دهد البته در لیگ قهرمانان، اما آتش نشانی اش این معنی را دارد که هر زمان مورد خاصی پیش آمد مجبور است بازی را رها کند. او می گوید که کار او ۲۴ ساعته است بنابراین حین بازی در این لیگ اگر مجبور باشد آنرا رها می کند و ضررش را هم متحمل می شود. وقتی از او پرسیدیم که اگر به عقب بازگردد باز هم حاضر است در این بازی خود را فرو ببرد پاسخ می دهد که با کمال میل. او می گوید مردم هر روزه می پرسند که من چرا این همه وقت برای این بازی می گذارم. بی شک من نمی توانم کاری را که انجام داده ام عوض کنم بنابراین رد کردن هرچیزی به معنی این است که واقعا وقتم را تلف کرده ام.

اگر مشتاقید بعضی از بازی های tyrael را ببینید، می توانید نام وی را در Youtube سرچ کرده و به کانال شخصی او سری بزنید. راستی شما تا چه اندازه به این بازی وابستگی داشته و یا دارید؟


منبع

   
19 نظرات
 1. نوید می گوید

  از اقای ضیا این متن جای تعجب داشت.
  متن کاملا بی سر و ته بود. نه مفهومی داشت نه جذابیت نوشتاری

 2. . می گوید

  برام قابل درک هست که در نظر کسانی که بازی نمیکنن ممکنه تاسف آور باشه که یکی مثل من روزی تقریباً تمام مدتی که بیدار هست این بازی رو انجام بده، اما توجیه من: به طور مثال من تمام مدتی که مغازه هستم (حدود ده ساعت یا بیشتر) این بازی باز هست، مشتری بیاد جواب میدم نیاد هم در کنار مطالعه و وبگردی تو لپتاپ هر وقت نیروهام آماده حمله شد حملمو انجام میدم، یعنی تقریبن تونستم هم تمام وقت بازی کنم هم طوری بازی کنم به کارم لطمه ی زیادی نخوره، خوب نیروهام آماده شد برم اتک

 3. آرزو می گوید

  من قبلا بازی های کامپیوتری در این سبک بازی کرده بودم ، مهم ترین و جالب ترینشون Civilization بود.،به خاط همین اولین باری که این بازی رو نصب کردم چندان بازی عظیمی به نظرم نرسید.
  ولی بعد از مدتی که بازی کردم جو گیر شدم…به همین علت حذفش کردم که داغش بهم نگیره…
  بعد از دو سه روز دوباره نصب کردم ، و با خیالی راحت روزی یکی دوبار به مدت یک ربع بازی کردم.دیگه چندان برام مهم نبود ببرم یا ببازم.
  به نظرم سازندگان بازی به خوبی به قیمت هدر رفتن پول و وقت مردم به اهدافشون دارن می رسند.

  1. مجتبی می گوید

   نکته مهم توی این بازیها همینه، یا نباید دورش بری یا اگه میری هرچی وقت بیشتر روش بزاری موفق تر خواهی بود، یعنی شما که روزی نیم ساعت وقت میزاری به موفقیت قابل توجهی نمیرسی تو بازی، و اونوقته که یا باید بازی رو ترک کنی یا وقت بیشتری روش بزاری ( انجاس که یا ترک میکنی یا معتادش میشی) ، ولی اگه هدفت آشنایی با بازی باشه روزی نیم ساعت وقت گذاشتن قابل قبوله
   منم دو روز بازی کردم، اما پاکش کردم چون دیدم بخوام بها بهش بدم از اون آدمام که معتادش میشم ، آخر سرم یکی میاد تو بازی میترکوندم.

 4. سام می گوید

  همچنین بازی hayday
  زندگی نمیذاره این مزرعه برای آدم…….

 5. zaza می گوید

  من که مثل این آدما که از مواد مخدر فرار میکنن از این بازی فراری ام…
  چند نفر هم تا حالا خواستن از راه به درم کنن اما نتونستن 🙂

 6. یحیی می گوید

  نکته‌ای که از این مطلب متوجه میشیم اینه که مترجم به هیچ وجه تابحال کلش بازی نکرده، وگرنه با اصطلاحات معادل بیشتر آشنایی داشت.
  حالا خوبیت نداره، وگرنه اسم کلنمو مینوشتم بیایید دور هم وار بزنیم.

  1. خودش می گوید

   خوشم اومد

 7. 0ne می گوید

  به اندازه ی از دست دادن کارم…

 8. ایرانی می گوید

  سلام این بازی متاسفانه در بین ایرانی ها رواج شده …من که خودم حالم به هم میخوره از اسمش ..ایرانی ها نکنید

 9. سید حمید رحیمی می گوید

  این بازی رو روی تبلتم نصب کردم بخاطر تعاریف زیاد و محبوبیتی که ازش شنیدم، ولی بعد از نصب و حدود ۲روز بازی اصلا از محیط و گیم پلیش خوشم نیومد.من در ویندوز و یندوز فون بازی AgeOfEmpiers رو انجام میدم، خیلی بازی خوبیه(بهتر از ClashOfClans) ، روی این بازی هزینه میکنم و روزی چند ساعت وقط صرف میکنم براش

 10. hadi می گوید

  سلام
  من موندم بعضیا چه جوری انقد وابسته شدن.
  در این حد دیدم که طرف نزدیک بوده بره تو دره پشت فرمان ماشین داشته کلن بازی می کرده:)
  به نظرم یه نوشته بگذارید برای اونایی که معتاد این بازین چه جوری میشه ترک کرد.

 11. فرشاد می گوید

  برای اینکه بفهمم دلیل اعتیاد این بازی چیه اومدم و این پست رو خوندم. ولی چیزی بیشتر از اونی که همه میدونن توش نبود!

  1. مجتبی می گوید

   دلیلش روشنه وقتی یه بازی تحت شبکه میشه تمام تلاشت رو میکنی تا توی اون موفق بشی و مقام اول رو به دست بیاری، حالا چطوری نفر اوله میشی؟ هرچی بیشتر روش برنامه ریزی و فکرت رو روش بزاری که یعنی وقت گذاشتن بیشتر در طول روز
   کلا بازیهای شبکه ای اگه خوب ساخته بشه سمتش بری معتادت میکنه

 12. علیرضا می گوید

  متنفرم از این بازی. وایبر، تلگرام و اینستاگرام کم بود اینم از پارسال به گوشی های مردم اضافه شده. سر همه تو گوشیاشون. بحث همه شده این بازی ، تو پارک ، تو خیابون ، جمع های خانوادگی ، همه جا. به جای این بازی بشینید دو تا کتاب بخونید. چیه آخه این؟!

 13. حسین می گوید

  به نظرم Clash of Clan دلیل موفقیتش تبلیغاتش بود
  در حالی که Little Empire از هر جهت خیلی سرتر بهتر و قدیمی تر از کلش هست.

 14. مجتبی می گوید

  پیام منم که تایید نردید. بااااشه

 15. آیسان می گوید

  این بازی عالیه من لولم۶۰بودنمیدونم چرابه روزرسانی نشدوافزودن حساب اومدکه نداشتیم پاک کردم البته میگن این بازیه شیطان پرستان هس تواینیستام عکساش هست

 16. mehdi می گوید

  وقت گذاشتن برای بازی تا این حد هیچ وقت تا به حال برا م قابل هضم نبوده و نخواهد بود!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.