شیوه کنترل فشار خون در افراد مسن (پیر)

0

هیپرتانسیون منحصراً سیستولی (isolated systolic hypertension) در افراد مسن

در کشورهای پیشرفته، فشار خون سیستولی با افزایش سن بیشتر می‌شود؛ تقریباً تمام (>90%) افرادی که طول عمر طولانی دارند دچار هیپرتانسیون می‌شوند. فشار خون دیاستولی تا ۵۰ سالگی افزایش یافته و پس از آن کاهش می‌یابد، در نتیجه فشار نبض (- pulse pressure) (یعنی فشار سیستولی منهای فشار دیاستولی) به تدریج بالا می‌رود.

در بیماران جوان و سالمند، نقایص همودینامیکی جداگانه و متفاوتی زمینه ساز بروز هیپرتانسیون می‌شوند. بیمارانی که قبل از ۵۰ سالگی مبتلا به هیپرتانسیون می‌شوند معمولاً ترکیی از هیپرتانسیون سیستولی و دیاستولی دارند: فشار سیستولی بیش از mmHg۱۴۰ و فشار دیاستولی بیش از mmHg۹۰ .
نقص همودینامیک اصلی در این حالت انقباض عروقی در سطح شریانچه‌های مقاومتی (resistance arteriols) می‌باشد.

برعکس، اکثر بیمارانی که پس از ۵۰ سالگی دچار هیپرتانسیون می‌شوند، دارای هیپرتانسیون منحصراً سیستولی می‌باشند: فشار خون سیستولی بیش از mmHg۱۴۰ و فشار خون دیاستولی کمتر از mmHg ۹۰ (اغلب کمتر از mmHg۸۰). در هیپرتانسیون منحصراً سیستولی، نقص همودینامیک اصلی، کاهش اتساع‌پذیری شریان‌های بزرگ (Lагge conduit arteries) می‌باشد.

کلاژن جایگزین الاستین لایه الاستینی آئورتم ی‌شود، فرایندی که وابسته به سن است و توسط آترواسکلروزیس هیپرتانسیون تسریع می‌گردد.

خطر قلبی – عروقی همراه با هیپرتانسیون منحصراً سیستولی مربوط است به ضربات مکرر به عروق خونی با هر سیکل قلبی و بازگشت سریع‌تر موج نبض شریانی از عروق محیطی، که هر هیپرتانسیون سیستولی بیشتری پدید می‌آورند. در ایالات متحده و اروپا، اکثر موارد هیپرتانسیون کنترل نشده، در افراد مسن مبتلا به هیپرتانسیون منحصراً سیستولی روی می‌دهد. خطر بیماری کشنده عروق کرونر در فشار خون mmHg (نبض شریانی mmHg۱۰۰) دو برابر فشار خون mmHg(نبض شریانی mmHg۳۰) است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در افراد سالمند مبتلا به هیپرتانسیون منحصراً سیستولی، کاهش فشار سیستولی از فشارهای بالاتر از mmHg۱۶۰ به کمتر از mmHg۱۵۰، خطر سکته مغزی، انفارکتوس میوکارد و خطر کلی قلبی – عروقی را کاهش می‌دهد؛ این مقدار کاهش هم‌چنین تعداد مراجعات به علت نارسایی قلب را کاهش داده و سرعت پیشرفت دمانس را نیز کند می‌کند.

هنوز اطلاعات مربوط به مطالعات کارآزمایی بالینی مبنی بر مفید بودن درمان هیپرتانسیون منحصراً سیستولی بین mmHg16۰-۱۴۰ در افراد مسن وجود ندارد؛ اما، اکثر متخصصین صاحب نام علی‌رغم فقدان اطلاعات در این زمینه، درمان را برای جلوگیری از پیشرفت هیپرتانسیون سیستولی، توصیه می‌کنند. هیچ مطالعه‌ای به طور اختصاصی مزایای کاهش میزان مرگ و میر را در درمان هیپرتانسیون سیستولی بیماران بالای ۸۰ سال بررسی نکرده است؛ هر چند، برخی آنالیزهای posthoc صورت گرفته قویاً کاهش شدیدی در سکته‌های مغزی و بستری به علت نارسایی قلب را نشان داده‌اند.

براساس اطلاعات جمع آوری شده از چند مطالعه کارآزمایی تصادفی شده بزرگ، درمان انتخابی هیپرتانسیون منحصر سیستولی شامل دوز کمی از دیورتیک‌های تیازیدی همراه با CCB های دی هیدروپیریدینی می‌باشد.

در بسیاری از افراد مسن مبتلا به هیپرتانسیون، به خصوص بیماران دیابتی، اضافه کردن یک مهار کننده ACE یا ARB برای رسیدن به BP هدف توصیه شده، ضروری می‌باشد.

برای جلوگیری از ایجاد هیپوتانسیون ارتواستاتیک، دوز داروها باید تا رسیدن به یک فشار خون پایدار و بدون نوسان، تنظیم گردد.

   

پستهای اخیر

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.