چرخش سیاسی: برخی رسانه‌های روسیه بازی با اسپینرها را بیهوده یا ابزار پنهان مخالفان دولت روسیه می‌دانند

2

هر از چند گاهی در دنیای ما که هر روز از اندیشه تهی‌تر می‌شود، چیزی مد و همه‌گیر می‌شود. یکی از چیزهایی که در سال ۲۰۱۷ مد شده، اسپینر یا فیجت اسپینر است.

فیجت اسپینر به خودی خود، چیز بدی نیست و ما کلا نباید از هر بازیچه‌ای انتظار هدف و سود خاصی داشته باشیم. اما فراگیری استفاده از آن نشان می‌دهد که چقدر انسان‌ها در کنترل تکانه‌ها و اضطراب‌های درونی خود، درمانده شده‌اند و چقدر وقت اضافی نهانی، برای تلف کردن دارند.

به عبارتی، به باور من، خود فیجت اسپینر، چیز بدی نیست، بلکه نشانه وجود یک بیماری در جامعه است. از این لحاظ اسپینر درست مثل کم‌خونی در انسان می‌ماند که گفته می‌شود خودش یک بیماری محسوب نمی‌شود، بلکه نشانه یک بیماری جدی‌تر در بدن است.

یک موج کوچک‌تر مد شدن اسپینرها را در سال ۱۹۹۳ شاهد بودیم، اما موج ۲۰۱۷ محبوبیت اسپینرها جدی‌تر است.

فروشندگان اسپینر می‌گویند که این وسیله، ابزار خوبی برای تمرکز و ناآرامی درونی، تخلیه انرژی و استرس روانپزشکی است. اما تا به حل هیچ مدرک و مطالعه علمی تأییدکننده اثر سودمند اسپینر در کاهش اوتیسم، بیش‌فعالی و ADHD پیدا نشده است.

اسپینر آنقدر محبوب است که اگر به انگلیسی آن را در گوگل جستجو می‌کنید، می‌بینید که خود گوگل، قبل از هر نتیجه جستجو و در بالای همه آنها، یک اسپینر نمادین را نمایش می‌دهد که می‌توانید با کلیک یا تپ کردن بر سرعت چرخش آن بیفزایید.

در شرایطی که اسپینرها ظاهرا برای افزایش تمرکز و کاهش استرس به فروش می‌رسند، حواس‌پرتی و اثرات منفی آن باعث شده که در آمریکا در ۳۲ درصد مدارس، استفاده از ممنوع اعلام شود.

در مورد مخترع اسپینر نظر واحدی وجود ندارد. مدتی تصور می‌شد که کاترین هتلینگر، مخترع آن بوده. او حتی در سال ۱۹۹۳، پیتنت آن را ثبت کرده بود. اما در سال ۲۰۰۵، بعد از اینکه از یافتن یک شریک تجاری ناامید شد، اجازه انقضای این پتنت را داد.

اما در می سال ۲۰۱۷ اعلام شد که هتلینگر، مخترع اسپینر نبوده. شخص دیگری که خود را مخترع اسپینر می‌داند اسکات مک‌کوسکری است که ادعا می‌کند در سال ۲۰۱۴، برای اینکه در جریان همایش‌های آی تی، بر ناآرامی درونی خود غلبه کند، یک اسپینر فلزی اختراع کرده است.

در هر صورت، به پدیده اسپینر می‌توان از زوایای مختلف نگریست. در ایران هم اسپینرها در حال محبوب شدن هستند و این روزها شما اسپینرهای ارزان تا اسپینرها گران ۱۰۰ هزار تومانی را می‌توانید بخرید.

اسپینر

با این مقدمه کمی طولانی می‌رسیم به خبری که امروز در گاردین و همچنین سایت‌های خبری معتبر دیگری منتشر شده:

در روسیه بعد از اینکه یک تلویزیون محلی اعلام کرد که استفاده از اسپینر مردم را در برابر پیام‌های گروه مخالف سیاسی، آسیب‌پذیر می‌کند، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگن این کشور هم اسپینرها را وسایلی اعتیادآور قلمداد کرد.

در یک شوی تلویزیونی در شبکه Rossiya 24 روسیه، اسپینرها ابزاری برای زامبی‌سازی و شکل از هیپنوتیزم، قلمداد شدند. مجری این شبکه گفت اسپینرها اثرات منفی روی روان دارند و شخص را مستعد شستشوی مغزی می‌کنند. او اضافه کرد:

شاید تصادفی نباشد که فروش اسپینرها از تظاهرات گروه‌های مخالف سیاسی، شروع شد.

سایت Life News که حامی سیاست‌های دولت کرملین است، مستندی پخش کرده که در آن شش تراژدی متعاقب استفاده از اسپینر نمایش داده می‌شد که یکی از آنها گیر کردن انگشت یک پسر ۶ ساله بود.


اسپینرها الان در همه جای دنیا از آمریکا گرفته تا فرانسه و بریتانیا محبوب شده‌اند. حتی اخیرا عکسی از پسر دونالد ترامپ – بارون- منتشر شده که در حال پایین آمدن از هواپیمای مخصوصی ریاست جمهوری، در حال بازی با اسپینر دیده می‌شود.


 
2 نظرات
  1. معصومه می گوید

    یه خرده ارتباط این دو موضوع نافرم به نظر می رسه.

  2. عجیب می گوید

    واقعا این اسپینر چیز مسخرع ای هستش
    فقط میچرخه خب که چی بشه اخرش؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.