عکس‌های ظاهرنشده قدیمی، جعبه‌های سیاهی از گذشته جامعه

0

دیگر حتی میانسالان و افراد پا به سن گذاشته هم یادشان رفته که زمانی عکاسی به سبک دیگر بود.

الان فاصله زمانی بین ثبت یک عکس و دیدن نتیجه با گوشی‌های موبایل یا دوربین‌هی دیجیتال، کمتر از یک چشم برهم زدن شده. اما زمانی بود که عکاسی، خودش یک تعلیق هیجان‌انگیز بود.

شما یک دوربین آنالوگ و حلقه فیلم می‌خریدید، باید در سفرها و یا زمانی که سوژه عکاسی پیدا می‌کردید، در یک آن تصمیم می‌گرفتید که فیلم را با ثبت یک عکس مصرف کنید یا نه. باید مهارت خوبی می‌داشتید که فیلم هدر نرود و مهم‌تر از همه حتی اگر همه چیز را رعایت می‌کردید، باید تا لحظه ظاهر شدن فیلم به انتظار می‌ماندید. چه شدند آن لابراتورهای ظهور و چاپ عکس قدیمی.

گاهی فاصله زمانی بین ثبت عکس و دیدن نتیجه به هفته‌ها و حتی ماه‌ها می‌رسید، اما مواردی هم پیش آمده که این فاصله زمانی خیلی بیشتر شده.

تبلیغ: رایگان: تست MBTI + تفسیر ویدیویی تیپ شخصیت و سازگاری شغلی

در عکس‌هایی که برای نمونه در این پست می‌بینید، فاصله زمانی به ۷۰ سال رسیده است. ۷۰ سال، فاصله زمانی خیلی زیادی است. در این فاصله تمدن‌ها و ظواهر شهرنشینی و زندگی، چند بار پوست می‌اندازند.

این عکس‌ها دیگر عکس نیستند، بلکه جعبه سیاهی هستند از آنچه در گذشته داشتیم با همه لذت‌ها و سرخوشی‌ها یا دشواری‌ها و تیره‌بختی‌های احتمالی‌اش.

مطمئنم در ایران هم حلقه‌های فیم ظاهرنشده کم نیستند. شاید زمانی همه پی بردیم که اهمیت جستجوی کنجکاوانه در آرشیوها و پستوهای خانه‌ها، چقدر زیاد است …

اما داستان اصلی این پست:

یک کلکسیونر دوربین به نام ویلیام فاگان، زمانی که یک دوربین Leica IIIa تهیه کرد، تعدادی کاست فیلم قدیمی هم خرید و بعدا متوجه شد که جاوی فیلم‌های ظاهر نشده هستند.

در اینجا ۲۰ نگاتیو قبلا ظاهر نشده را می‌بینید که با تلاش او ظاهر شده‌اند و برای اولین بار رخ نموده‌اند!

این عکس‌ها که زمانی خیلی ساده و بی‌اهمیت بوده‌اند، اینک دریچه‌ای به سوی عادات و نوع سرگرمی و وقت‌گذرانی مردم، امکانات شهری، مد و پوشش مردم و حتی محیط زیست آن دوره گشوده‌اند.

منبع bbc

 
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.