راهنمای گام به گام درمان ریشه دندان

0

رپورتاژ

زمانی که صحبت از درمان ریشه دندان و عصب کشی دندان می شود، ناخودآگاه درد ناگهانی را در ذهن تصور خواهیم کرد، اما ممکن است هر دردی نشان از پوسیدگی دندان نباشد، درباره نشانه های قطعی دندان پوسیده و مراحل درمان ریشه دندان در ادامه توضیح خواهیم داد.

درمان ریشه دندان برای از بین بردن پوسیدگی و منبع عفونت پالپ، همراه با تعیین اینکه آیا می توان ساختار دندان از دست رفته را بازیابی کرد، لازم است. اگر شکستگی دندان به پالپ رسیده باشد، یا عفونت با بیماری لثه همراه باشد، نجات دندان حتی اگر غیرممکن نباشد، دشوارتر است.

اگر دندان پزشک یا متخصص درمان ریشه دندان را برای بیمار تجویز کند، نیازی به نگرانی نیست. سالانه میلیون ها دندان به این روش درمان می شوند و درد را تسکین می دهند و دندان ها را دوباره سالم می کنند .

در درون دندان افراد و زیر مینای سفید و لایه عاج، بافتی نرم به نام پالپ قرار دارد. این بافت اعصاب، بافت همبند و رگ های خونی را تشکیل می دهد که به رشد ریشه دندان شما در طی رشد کمک می کند. دندان کاملا رشد یافته می تواند بدون پالپ زنده بماند؛ زیرا تغذیه دندان توسط بافت های اطراف آن ادامه می یابد

نشانه های دندانی که نیاز به درمان ریشه دارد؟

  • درد دائم و آزاردهنده
  • حساسیت به گرما و سرما
  • تغییر رنگ دندان
  • لثه های متورم
  • درد هنگام لمس و غذا خوردن
  • دندان شکسته و آسیب دیده شده
  • سست شدن دندان

درمان ریشه دندان مدرن چیزی شبیه به گفته های قدیمی نیست! این کاملا شبیه به پر کردن روتین است و بسته به شرایط دندان و شرایط شخصی شما معمولا در یک یا دو قرار ملاقات قابل انجام است. گرفتن کانال ریشه نسبتا بدون درد و بسیار موثر است. در کمترین زمان به راحتی می توانید لبخند بزنید و غذا بخورید.

مراحل درمان ریشه دندان به شرح زیر است

مرحله ۱

در مرحله اول برای درمان ریشه دندان و یا عصب کشی دندان بی حسی موضعی از طریق تزریق برای بی حس شدن دندان مورد درمان و بافت های اطراف آن انجام می شود. اگر پالپ موجود در دندان به شدت ملتهب باشد، به همین دلیل بسیار دردناک است و ممکن است بی حس شدن آن مدتی طول بکشد؛ اما دندان پزشک شما درمان آن را شروع نمی کند.

مرحله۲

یک سد دندان (یک ورق نازک از لاستیک یا وینیل) بر روی دندان های آسیب دیده و مجاور قرار می گیرد. دندان تحت درمان از سوراخ ایجاد شده در سد بیرون آورده شده و آن را از بقیه دهان جدا می کند. این کار اجازه می دهد تا درمان کانال ریشه در یک محیط استریل و عاری از آلودگی توسط باکتری های موجود در بزاق یا بقیه دهان انجام شود.

مرحله ۳

یک سوراخ دسترسی کوچک از طریق سطح گزش دندان پشت آسیب دیده یا از پشت دندان جلویی ایجاد می شود و امکان دسترسی به اتاق پالپ و کانال های ریشه را برای درمان فراهم می کند.

مرحله ۴

بافت پالپ بیمار را با ابزارهای مخصوص طراحی شده برای تمیز کردن کانال های ریشه و محفظه پالپ از دندان خارج می کنند. این کار دردناک نیست. منطقه بی حس است و بافت خارج شده یا مرده است یا در حال مرگ است. هنگامی که پالپ همراه با اعصاب موجود در آن برداشته شود، دیگر در ناحیه دندان درد احساس نمی شود.

مرحله ۵

کانال ها با محلول های ضد عفونی کننده و ضد باکتری ضد عفونی می شوند.

مرحله ۶

پس از آن کانال ها با ابزار های انعطاف پذیر بسیار کوچکی شکل می گیرند تا به آن ها امکان پر کردن کانال ریشه و آب بندی را بدهند. قبل از آب بندی کانال ها به طور مجدد شسته و تمیز می شوند تا بقایای کانال ریشه از بین برود.

مرحله ۷

در این مرحله از درمان ریشه دندان پر کردن کانال ریشه انتخاب می شود که دقیقا در کانال های تازه تهیه شده جای خواهد گرفت. معمولا از ماده ای مانند لاستیک به نام گوتاپرکا برای پر کردن فضای کانال استفاده می شود. این یک ماده ترموپلاستیک است که به معنای واقعی کلمه گرم می شود و سپس در داخل و دیواره کانال های ریشه فشرده می شود تا آن ها را ببندد. گوتاپارکا به همراه سیمان چسبی به نام sealer ، فضای کانال تهیه شده را پر می کند. آب بندی کانال ها برای جلوگیری از عفونت مجدد آن ها با باکتری بسیار مهم است.

مرحله ۸

سپس یک ماده پر کننده موقتی یا دائمی برای آب بندی سوراخ دسترسی که برای تصفیه کانال ها ایجاد شده قرار می گیرد و سد دندان برداشته می شود. اگر دندان از ساختار کافی برای نگهداری ترمیم (پر کردن) در محل خود برخوردار نباشد، ممکن است دندان پزشک یا متخصص ریشه دندان یک پست (اعم از فلز یا یک پلاستیک بسیار محکم) در یکی از کانال های داخل دندان قرار دهد تا به حفظ آن کمک کند.

مرحله ۹

بعد از انجام این روش، ممکن است یک آنتی بیوتیک برای درمان یا جلوگیری از عفونت تجویز شود. حتما دستورالعمل های دندان پزشک یا متخصص ریشه دندان را با دقت دنبال کنید. عوارض بعد از درمان کم است و معمولا از چند روز تا حدود یک هفته طول می کشد. داشتن برخی از ناراحتی های جزئی بعد از درمان طبیعی است که از جمله آن ها می توان به درد جزئی اشاره کرد. این مشکل معمولا با داروهای بدون نسخه (آسپرین، ایبوپروفن) یا داروهای تجویز شده (از نوع کدئین) یا ترکیبی از این دو قابل کنترل است.

مرحله ۱۰

دندان شما برای جایگزینی ساختار از دست رفته دندان و یک مهر و موم کامل در بالای دندان، نیاز به ترمیم دائمی (پر کردن یا تاج) دارد. دندان پزشک شما مشخص می کند که کدام نوع ترمیم برای شما بهتر است. این مرحله از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا بسیاری از مطالعات نشان می دهد که اگر کانال ریشه پر شده با باکتری های دهان آلوده شود، ممکن است باعث عود عفونت در اطراف دندان شود.

حرف آخر

تقریبا مانند سیستم ریشه گیاه، کانال های ریشه دندان دارای یک شاخه اصلی و بسیاری از شاخه های جانبی کوچک تر هستند و برای موفقیت در دراز مدت، باید کل سیستم در طول درمان ریشه دندان مهر و موم شود. از آنجا که کانال های ریشه فضاهای بسیار کوچکی هستند، برای درمان خوب نیاز به دقت زیادی دارند. بنابراین، امروزه اکثر متخصصان ریشه درمانی از تکنولوژی پیشرفته از جمله تصویربرداری دیجیتال (رادیوگرافی) برای تشخیص مشکلات کانال ریشه و پس از درمان برای اطمینان از مهر و موم شدن صحیح کانال ها استفاده می کنند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.