کیست بارتولین چیست و چه علائمی دارد؟ چطور درمان می‌شود؟

0

بررسی اجمالی

غدد بارتولین در هر طرف دهانه واژن قرار دارند. این غدد مایعی‌ترشح می‌کنند که به روان‌سازی واژن کمک می‌کند.

گاهی اوقات دهانه این غدد انسداد یافته و باعث می‌شود مایعات به داخل غده برگردد. نتیجه آن تورم نسبتاً بدون درد موسوم به کیست بارتولین است. اگر مایع درون کیست آلوده شود، ممکن است به مجموعه چرک احاطه شده توسط بافت ملتهب (آبسه) مبتلا شوید.

کیست یا آبسه بارتولین شایع است. درمان کیست بارتولین به اندازه کیست، دردناک بودن کیست و آلودگی کیست بستگی دارد.

گاهی اوقات درمان در منزل همه آنچه شما نیاز دارید است. در موارد دیگر، تخلیه جراحی کیست بارتولین ضروری است. در صورت بروز عفونت، آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای درمان کیست بارتولین آلوده مفید باشند.

علائم

اگر کیست بارتولین کوچک و بدون عفونی داشته باشید، ممکن است متوجه آن نشوید. اگر کیست رشد کند، ممکن است یک توده یا توده نزدیک دهانه واژن خود احساس کنید. اگرچه کیست معمولاً بدون درد است، اما ممکن است حساس باشد.

عفونت کامل کیست بارتولین ممکن است طی چند روز اتفاق بیفتد. اگر کیست آلوده شود، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

  • توده‌ای لطیف و دردناک نزدیک دهانه واژن
  • ناراحتی هنگام راه رفتن یا نشستن
  • درد هنگام مقاربت
  • تب

کیست یا آبسه بارتولین معمولاً فقط در یک طرف دهانه واژن وجود دارد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر در کنار دهانه واژن توده دردناکی دارید که پس از دو یا سه روز از مراقبت از خود بهبود نمی‌یابد، با پزشک خود تماس بگیرید – به عنوان مثال، محل را در آب گرم قرار دهید (حمام sitz). اگر درد شدید است، بلافاصله با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

همچنین اگر در نزدیکی دهانه واژن خود توده جدیدی پیدا کردید و بیش از ۴۰ سال سن دارید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. گرچه نادر است، اما ممکن است چنین توده‌ای نشانه یک مشکل جدی‌تر مانند سرطان باشد.

علل

کارشناسان معتقدند که علت کیست بارتولین پشتیبان‌گیری از مایعات است. در صورت انسداد دهانه غده (مجرا) ممکن است مایعات تجمع یابد که ممکن است به دلیل عفونت یا آسیب باشد.

کیست بارتولین می‌تواند آلوده شود و تشکیل آبسه دهد. تعدادی از باکتری‌ها ممکن است باعث عفونت شوند، از جمله اشریشیا کلی (E. coli) و باکتری‌هایی که باعث عفونت‌های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و کلامیدیا می‌شوند.

عوارض

کیست یا آبسه بارتولین ممکن است عود کند و دوباره نیاز به درمان داشته باشد.

جلوگیری

هیچ راهی برای جلوگیری از کیست بارتولین وجود ندارد. با این حال، روش‌های ایمن جنسی – به ویژه استفاده از کاندوم – و عادات بهداشتی مناسب می‌توانند به جلوگیری از عفونت کیست و تشکیل آبسه کمک کنند.

منبع mayoclinic
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.