فیلم پارکر – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Parker 2013

0

کارگردان‌: تیلور هکفورد‌. بازیگران‌: جیسون استاتهام (پارکر‌)‌، جنیفر لوپز (لسلی رودریگوئز‌) مایکل چیکلیس (ملاندر‌)‌، وندل پیرس (کارلسون‌)‌، کلیفتون کالینز جونیور (راس‌)‌، اما بوث (کلر‌)‌. ۱۱۸ دقیقه‌. درجه نمایشی. R

پارکر فیلم متوسطی است برای خوشایند تماشاگران متوسط؛ یک اکشن هیجان‌انگیز با طعم و مزه‌ی جیسون استاتهام‌. فیلم تقریبا همان چیز‌هایی را به تماشاگر می‌دهد و تماشاگر از یک اکشن/‌تریلر استاتهامی توقع دارد‌. استاتهام‌، مثل ستارگان اکشنی همچون آرنولد شوارتزنگر و سیلوستر استالونه در روز‌های اوج‌شان در حین دهه‌ی ستاد احساس نمی‌کند که خودش را به عنوان یک بازیگر باید به چالش بگیرد‌، توداری و کم حرفی پرسونای سینمایی استاتهام هم برای طرفداران وی خوشایند و دلپذیر است و هم کار بازیگری را برای استاتهام سهل و آسان کرده است‌. فیلم‌های خشن و خونین استاتهام بر یک اساس ثابت و منظم ساخته می‌شوند‌، به مصرف می‌رسند و به سرعت از خاطره‌ها حذف می‌شوند‌.

پارکر در سبک و سیاق فیلم‌های موفق قبلی استاتهام (ترانسپورتر وCrank‌) است‌. فیلم گرچه رضایت طرفداران استاتهام را به دست می‌آورد اما قادر به جذب طرفداران تازه‌ای برای او نیست‌. هیچ نکته‌ی غافلگیرکننده یا نوآورانه‌ای در خط داستانی پارکر وجود ندارد‌. پارکر یک فیلم سرراست در ژانر سرقت – انتقام است‌؛ فیلمی با صحنه‌های اکشن محکم و رودررویی‌های خشن و خونین فیلم بر اساس رمان Flashfire نوشته‌ی ریچارد استارک (با نام اصلی دونالد وست لیک) ساخته شده است‌؛ رمانی که در سال ۲۰۰۰ چاپ و منتشر شد‌، استارک از رمان نویسان قدیمی است و معروف‌ترین رمان‌اش شکارچی نام دارد که تا به حال دو بار به فیلم برگرانده شده‌؛ یکی در سال ۱۹۶۷ تحت عنوان Point Blank (به کارگردانی جان بورمن و با بازیگری لی ماروین‌) و دیگری Payback (به کاگردانی برایان هلگلند و با بازیگری مل گیبسون‌)‌، در رمان شکارچی نام شخصیت اصلی ((پارکر)) است‌؛ هر چند که نام شخصیتی که مل گیبسون در Payback بازی کرد ((پورتر)) بود‌.

در هر حال ریچارد استارک پس از موفقیت رمان شکارچی بیست و سه رمان دیگر حول کاراکتر ((پارکر)) منتشر کرد‌. فیلم پارکر اولین حضور سینمایی ((پارکر)) با نام خودش در سینماست‌، پارکر در اساس تفاوت چندانی با فیلم‌های Payback وPoint Blank دارد‌، در هر سه‌ی این فیلم‌ها‌، پارکر به عنوان سردسته‌ی سارقان مورد خیانت همکاران‌اش قرار می‌گیرد و سپس از آن‌ها انتقام سختی می‌گیرد‌. شاید مهم‌ترین تفاوت فیلم‌، گنجاندن یک قصه‌ی فرعی با محوریت جنیفر لوپز است‌؛ تمهیدی که بعضا باعث ایجاد اختلال در مسیر روایی فیلم شده است‌. کاراکتری که لوپز بازی می‌کند تصنعی است و با قطعیت می‌توان گفت که بدون وجود این شخصیت فیلم کیفیت بهتری می‌یافت‌.

فیلم شروع تأثیرگذاری دارد‌. پنج مرد به ((نمایشگاه ایالتی اوهایو)) ‌می‌روند و یک میلیون دلار از آنجا سرقت می‌کنند‌. پارکر (جیسون استاتهام) رهبر گروه است و از زیردستان خود توقع دارد که دقیقا به حرف‌ها و دستورات وی عمل کنند تا هیچ مشکلی پیش نیاید‌. اعضای گروه سارقان عبارتند از‌: راس (کلیفتون کالینز جونیوز‌) ملاندر (مایکل چیکلیس‌)‌، کارلسون (وندل پیرس‌) و هارتمن (مایکل هاپتمن‌)‌. گروه با موفقیت کار خود را انجام می‌دهند و راه برگشت به خانه را در پیش می‌گیرند‌. اما اعضای گروه پارکر به طمع تصاحب تمامی پول‌، علیه پارکر دست به شورش می‌زنند و به او شلیک می‌کنند و سپس او را از اتومبیل در حال حرکت به بیرون پرتاب می‌کنند‌.

همه تصور می‌کنند پارکر کشته شده است اما او مردی نیست که به این راحتی‌ها بمیرد‌، پارکر زنده می‌ماندو با کمک گرفتن از استادش (نیک نولتی‌) و نامزد وفادارش کلر (اما بوث‌)‌، نقشه‌ای را برای انتقام‌گیری از کسانی که به او خیانت کرده‌اند طراحی می‌کند‌، پارکر عازم پالم بیچ می‌شود‌؛ جایی که اعضای گروه سابق پارکر درصدد انجام یک سرقت پنجاه میلیون دلاری هستند‌، پارکر در پالم بیچ با لسلی (جنیفر لوپز‌)‌، که یک دلال معاملات ملکی مستاصل اما جاه طلب است‌، آشنا می‌شود و‌… جنیفر لوپز‌، برخلاف جیسون استاتهام‌، سعی خود را کرده که جنیفر لوپزی متفاوت از جنیفر لوپز کمدی / رومانتیک‌های خدمتکار در منهتن و برنامه‌ی کمکی ارایه کند‌. اما مشکل اینجاست که لسلی اساسا شخصیت زائدی در فیلم پارکر است و علاوه بر این پرداخت درست و حسابی‌ای هم ندارد‌.

رمانس کوتاه مدت لسلی با پارکر تأثیر بسیار کم و برد بسیار محدودی دارد زیرا عشق واقعی پارکر نامزدش کلر است‌. از طرف دیگر‌، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای که فیلم صرف کلر و پس زمینه‌های داستانی او کرده باعث کند شدن ریتم فیلم و از نفس افتادن آن شده است‌. فیلم بدون این ۲۰ دقیقه می‌توانست در ۹۰ دقیقه جمع وجود شود که زمان ایده آلی برای فیلمی از این نوع است‌.

پارکر واجد انبوه‌ی از توضیحات (اکسپوزیشن‌ها‌) است که برخی از آن‌ها ضروری و برخی غیرضروری‌اند‌. صحنه‌های اکشن فیلم‌تر و فرز ساخته شده و جذاب است اما لحن فیلم چندان منسجم و یکدست نیست‌، پارکری که جیسون استاتهام خلق کرده یک ضدقهرمان است‌، اما ضدقهرمان بودن او باعث نمی‌شود که تماشاگران عملیات انتقام‌گیرانه‌ی او همذات پنداری نکنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.