فیلم درباره اشمیت – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – About Schmidt 2002

0

درباره اشمیت تصویری فوق العاده رئالیستی و نافذ از زندگی روزمره و کسل کننده میلیون‌های آمریکایی معاصر عرضه می‌کند. وارن اشمیت ۶۶ ساله، آخرین ساعات زندگی حرفه‌ای و کاری خود را در پشت میز کارش سپری می‌کند. او معاون اجرایی یک شرکت بیمه در نبراسکای آمریکاست. تا چند ساعت دیگری، اشمیت قدم در دنیای ناشناخته بازنشستگی می‌گذارد.

آغاز بازنشستگی برای اشمیت خوشایند نیست. او با همسر عصبی خود، هلن (جون اسکوئیب) مشکل دارد، هر چند که ۴۲ سال از ازدواج آن‌ها می‌گذرد. اشمیت هم چنین با ازدواج دختر محبوبش، جینی (هوپ دیویس) مخالف است چرا که مرد مورد نظر او را (درموت مالرونی) خوار و نامناسب می‌شمارد، و جدای از همه این‌ها، اشمیت هنگامی که به شش دهه و اندی از زندگی گذشته خود نگاه می‌کند، هیچ چیز ارزشمندی در آن نمی‌بیند. به همین خاطر، اشمیت در پی دیدن یک آگهی تلویزیونی، اقدام به نوشتن یک چک در وجه سازمان «کودکان را نجات دهید» می‌کند تا از این طریق هزینه‌های مربوط به یک پسر آفریقایی یتیم به اسم «اندرگو» در کشور تانزانیا را تقبل کند. سپس به شکل غیر منتظره‌ای هلن می‌میرد. حالا اشمیت که تنهایی و پوچی زندگی‌اش بیش از پیش احساس می‌کند. کمی بعد اشمیت را می‌بینیم که سوار بر اتومبیل خود به سوی خارج از شهر در حرکت است. وی در میانه راه تصمیم می‌گیرد نزد دخترش برود تا مانع ازدواج او شود. و در این در حالی است که درطرل مسیر توقف‌هایی می‌کند و …

درباره اشمیت را الکساندر پین، کارگردان فیلم موفق انتخابات، کارگردانی کرده است. پین قریحه خوبی برای ساختن فیلم‌های کمدی / اجتماعی سیاه دارد. دو سه فیلمی که از این فیلمساز دیده‌ام، مرا به یاد کمدی‌های گزنده و تلخ پرستون استرجس فیلمساز قدیمی سینمای آمریکا می‌اندازد. درباره اشمیت از برخی جهات به فارگو برادران کوئن نیز شباهت‌هایی دارد و آن تلاش موفق‌اش برای وادار ساختن تماشاگر به ارزیابی خویش است. این ارزیابی طیف گسترده‌ای را دارد. از نگاه میکروسکوپی به پوست آویزان بدن تا نگاه میکروسکوپی به جایگاه انسان در کائنات.

آن چه که فیلم درباره اشمیت را دیدنی‌تر کرده. بازی بدون نقص جک نیکلسون است.

جیمز براردینلی، منتقد پر کار آمریکایی در نقدی بر فیلم درباره اشمیت از جممله چنین نوشته است: «این فیلم بدون این که در دام سانت مانتالیسم سقوط کرده باشد. پرتره نافذی از یک کاراکتر را ارائه می‌کند که پرسش‌های اساسی درباره زندگی خود را به چالش گرفته است. درباره اشمیت گر چه لحظات طنز آمیزی دارد. اما یک کمدی نیست. در عوض، این فیلم فرصتی است تا دو ساعت از وقت خود را صرف همراهی با یک مرد معمولی بکیند که بیش از این نمی‌خواهد به سادگی از روی مسائل زندگی‌اش عبور کند».

درباره اشمیت تصویری یکه، منحصر به فرد و تکان دهنده از تنهایی انسان امروز ارائه می‌کند. وارن اشمیت، این مرد مأیوس تنها بیش از این به چیزی در زندگی خود دلخوش نیست. تنها لذت در زندگی او نوشتن نامه به فرزند خوانده آفریقایی شش ساله‌اش و در میان گذاشتن نظرات و احساسات خود با این پسر بچه تانزانیایی است. پسر بچه‌ای که هرگز وی را ندیده و او در ازای پرداخت ماهی ۲۲ هزار دلار هزینه‌های سرپرستی وی را از راه دور به عهده گرفته و این شاید تنها راه رهایی برای قهرمان ما باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.