فیلم کودک گمشده – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – Gone Baby Gone 2007

0

کارگردان و فیلنامه نویس: بن افلک، بازیگران: کیسی افلک، میشله موناهان، مورگان فریمن، اد هریس، ایمی ریان و ایمی مدیگان، ۱۱۵ دقیقه.

رُمانی که فیلم کودک گمشده از روی آن ساخته شده، رمانِ بسیار محکم و قدرتمندی است. رمانِ کودک گمشده دومین رمانِ دنیس لهان است که به فیلم برگردانده شده. یکی دو سال قبل از روی رمانِ قبلی این نویسنده فیلم ارزنده و شاخص رودخانه مرموز (به کارگردانی کلینت ایستوود) ساخته شد. رمان کودک گمشده چهارمین رمانِ معمایی دنیس لهان است که ماجراهای یک زوجِ کارآگاه خصوصی را در بردارد.

پاتریک کنزی (کیسی افلک) و انجی گنارو (میشله موناهان) علاوه بر دوستی با یکدیگر همکار نیز هستند. این دو جوان نوعی کارآگاه خصوصی به شمار می‌روند. پاتریک و انجی علاقه‌ای به کار بر روی معماهای جنایی ندارند، آن‌ها خود را آماتور می‌دانند و بیشتر دوست دارند که موضوعات ساده‌تر را حل و فصل کنند. در ادامه داستان، لایونل مگریدی (تیتوس ولیور) و بناتریس مگریدی (ایمی مدیگان) با پاتریک و انجی تماس می‌گیرند و از آن‌ها درخواست کمک می‌کنند. لایونل و بناتریس از ربوده شدنِ برادرزاده چهار ساله خود، آماندا (مدلین اوبرین) نگران هستند. آن‌ها معتقدند که پلیس به اندازه کافی در این مورد تلاش نمی‌کند و به همین دلیل خواهان استفاده از خدمات پاتریک و انجی هستند.

پاتریک و انجی تمایلی به قبول این پرونده ندارند اما نهایتاً به اکراه می‌پذیرند. پاتریک و انجی در ادامه تلاش‌هایشان برای کشف راز ربوده شدن آماندا با مخالفت‌هایی از جانب هلن (ایمی ریان)، مادر معتاد آماندا، رئیس پلیسِ منطقه (مورگان فریمن) و دو پلیسی که وظیفه رسیدگی به موضوع را دارند (جان اشتون و اد هریس) مواجه می‌شوند. پاتریک و انجی به زودی سرنخ مهمی را کشف می‌کنند …

کودک گمشده اولین تجربه حرفه‌ای بن افلک، بازیگر سرشناس هالیوودی است. افلک در مصاحبه‌ای گفته که رمان کودک گمشده بهترین رمانی است که وی تا به حال خوانده. باید به هوش افلک آفرین گفت، او برای اولین کار کارگردانی خود یک رمان بسیار محکم و قدرتمند را انتخاب کرده، انتخاب چنین رمانی ضریب موفقیت افلک کارگردان را چندین برابر کرده. قصه این رمان در بوستون می‌گذرد و بوستون زادگاه بن افلک نیز هست. افلک با اولین فیلم خود نشان داده که شناخت عمیق و درستی از شهر زادگاه‌اش، آدم‌های این شهر و ضرباهنگ زندگی در این شهر دارد.

کودک گمشده فیلمی است که توئیست‌های دراماتیک خود را بیشتر از تضادهای اخلاقی می‌گیرد تا تردستی‌های روایی، کودک گمشده مثل بهترین فیلم‌های ژانر جنایی / درام، کاراکترهای خود را خیلی خوب معرفی و تبیین کرده است. فیلمساز توانسته عصاره رمان را به روی پرده منتقل کند. فیلم تماشاگر را در وجه احساسی و عقلی درگیر خود می‌کند. فیلم از تماشاگر می‌خواهد که به پاره‌ای پرسش‌های کلیدی در خصوص مسئله اخلاق و ارزش‌های زندگی بیندیشد. شیوه‌ای که فیلم رازهای قصه‌اش را مطرح، حفظ و سپس بازگشایی می‌کند، نیز بسیار ظریف و تحسین برانگیز است.

کودک گمشده علاوه بر همه محاسن‌اش فیلم سرگرم کننده‌ای است. قصه فیلم با توجه به توئیست‌هایی که دارد به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست. از این صحنه به صحنه بعد مطمئن نیستند که چه حوادثی در انتظارتان است.

کیسی افلک که نقش اصلی را در فیلم کودک گمشده بازی کرده برادر بن افلک است. کودک گمشده دومین تجربه بازیگری کیسی افلک بعد از قتل جسی جیمز توسط رابرت فوردِ بزدل است. بازی میشله موناهان نیز در قالب انجی، حرفه‌ای و قابل قبول است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.