راهنمای گام به گام جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا

0

رپورتاژ

دندانپزشکی در ایالات متحده به عنوان دکترای جراحی دندان (DDS) یا دکترای دندانپزشکی (DMD) و در دوره‌ای ۴ ساله ارائه می‌شود. هر دوی آ‌ن‌ها برنامه‌های درسی یکسانی دارند و معادل لیسانس جراحی دندان (BDS ) در هند هستند. با این حال، برخلاف هند، دانشکده‌های دندانپزشکی در ایالات متحده فقط آن دسته از دانشجویانی را می‌پذیرند که دارای مدرک DDS یا DMD هستند.

متوسط ​​شهریه‌‌ی سالانه‌ی دندانپزشکی در ایالات متحده آمریکا بین ۱۱۴۰۰ دلار تا ۸۴۶۳۰ دلار آمریکا است. هزینه‌ی تحصیل در مقطع لیسانس به این شهریه برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور اضافه می‌شود. با این وجود، حقوق دندانپزشکان در ایالات متحده آمریکا نیز بسیار پرسود است و تقریباً ۲۳۸۰۰۰ دلار آمریکا در سال است.

دانشجویان علاقه مند به کار به عنوان دندانپزشک در ایالات متحده آمریکا نیز می‌توانند برای برنامه ۲ ساله دکترا پیوسته‌ی دندانپزشکی درخواست دهند. این مدرک، توسط بیش از ۳۰ دانشگاه در این کشور ارائه می‌شود. به غیر از آن، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد دندانپزشکی نیز توسط برخی از دانشگاه‌های ایالات متحده ارائه می‌شود. فارغ التحصیلان چنین رشته‌هایی نمی‌توانند به عنوان دندانپزشک در آمریکا کار کنند، اما زیر نظر آن‌ها به عنوان دستیار، بهداشت، تکنسین و غیره کار می‌کنند.

سایر رشته‌های مرتبط با دندانپزشکی در ایالات متحده آمریکا نیز در دسترس هستند و دانشجویانی که به تحصیل دندانپزشکی در آمریکا علاقه دارند،‌ می‌توانند در رشته‌هایی چون بهداشت دهان و دندان لیسانس بگیرند و برای کار به عنوان دستیار دندانپزشک آماده شوند.

چرا تحصیل دندانپزشکی در آمریکا؟‌

اصلا جای سوال پرسیدن دارد؟ دیگر حتی منع رفت‌وآمد به آمریکا نیز برداشته شده است! در کنار آن، برتری تحصیلی و فرصت‌های شغلی پرسود، دو دلیل اصلی است که باعث می‌شود متقاضیان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به آمریکا بیایند. برخی از حقایق مؤید این گفته به شرح زیر است:

 • در بین ۵۰ دانشکده دندانپزشکی برتر جهان، ۱۲ دانشگاه دندانپزشکی آمریکایی وجود دارد. این در حالی است که تنها ۷ دانشگاه از انگلستان و ۲ دانشگاه از کانادا در این لیست حضور دارد که از لحاظ رتبه‌بندی QS سال ۲۰۲۰ انتخاب شده‌اند.
 • در مقایسه با سایر بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی، رشد شغلی برای دندانپزشکان در ایالات متحده آمریکا بسیار کند است. اما آن‌ها ۶۴٪ بیشتر از متخصصان بهداشت و پزشکی درآمد دارند.
 • افزایش سالانه دندانپزشکان در این کشور ۱۲ درصد در هر ۱۷ ماه است. در حالی که میانگین کشوری تنها ۸ درصد است.

مسیری برای دندانپزشکی در ایالات متحده آمریکا

مسیر دندانپزشکی، بسیار شبیه به MBBS در ایالات متحده است. دانشجویان بین المللی برای درخواست دکترای جراحی دندان یا دکترای دندانپزشکی ملزم به داشتن مدرک لیسانس با موضوعات پیش نیاز خاص هستند. در زیر راهنمای گام به گام نحوه دندانپزشک شدن در ایالات متحده آمده است:

مرحله ۱: مدرک لیسانس ۴ ساله از دانشگاه آمریکا یا کانادا

اکثر دانشگاه‌های ایالات متحده که DDS یا DMS ارائه می‌دهند، فقط آن دسته از دانشجویان بین المللی را می‌پذیرند که دارای مدرک لیسانس ۴ ساله از موسسه‌ای در کانادا یا ایالات متحده باشند. برخی از دانشگاه‌ها نیز فارغ التحصیل لیسانس ۳ ساله دندانپزشکی در آمریکا می‌پذیرند. موضوعات زیر باید در برنامه‌ی درسی گنجانده شود:

 • زیست شناسی
 • فیزیک
 • شیمی عمومی
 • شیمی ارگانیک

مرحله ۲: تست DAT

آزمون پذیرش دندانپزشکی (DAT) یک شرط اجباری برای تحصیل در ایالات متحده است. این یک آزمون کامپیوتری است و دارای سه بخش توانایی تحصیلی، اطلاعات علمی و توانایی ادراکی است. دانشجویان باید حداقل یک سال قبل از درخواست برای تحصیل در یک کالج دندانپزشکی در ایالات متحده، گواهی DAT را دریافت کنند.

مرحله ۳: مدرک ۴ ساله DDS یا DMD

این مدرک توسط کمیسیون اعتباربخشی دندانپزشکی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA ) تایید شده است. دو سال اول بر مطالعات کلاسی و آزمایشگاهی تأکید دارد در حالی که دو سال آخر بر روی تمرین بالینی متمرکز شده است.

مرحله ۴: دریافت مجوز برای مطب دندانپزشکی

دانشجویان باید پس از اتمام دندان‌پزشکی در ایالات متحده، در یک آزمون کتبی ۲ قسمتی که به عنوان National Board Dental Examination شناخته می‌شود، حضور پیدا کنند تا به‌عنوان دندانپزشک قانونی مطب بزنند. همچنین، هر ایالت قبل از اعطای مجوز فعالیت در حوزه قضایی خود، یک آزمایش عملی نیز به صورت جداگانه انجام می‌دهد. این ممکن است شامل کمک‌های اولیه، گواهی CPR، بررسی پیشینه و/یا مصاحبه باشد.

فرآیند اخذ پذیرش برای دندانپزشکی در آمریکا

دانشگاه‌های ایالات متحده با توجه به مطالعه دوره‌های پیش نیاز، متقاضیانی را با لیسانس از هر زمینه برای DDS/DMD می‌پذیرند. فرآیند پذیرش دقیق در این بخش بیشتر مورد بحث قرار می‌گیرد.

نحوه درخواست دندانپزشکی در ایالات متحده

 • دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از طریق ارسال درخواست به دانشکده‌های دندان‌پزشکی آمریکا که در aadsasweb موجود است، برای دانشگاه‌های ایالات متحده نامه بفرستند.
 • هزینه‌ی پردازش ۸۰ دلار است.
 • آخرین مهلت پرداخت هزینه درخواست تا ۱ فوریه است.

شرایط پذیرش دندانپزشکی در ایالات متحده آمریکا

 • مدرک لیسانس ۴ ساله از کالج‌های ایالات متحده یا کانادا
 • نمره آزمون DAT
 • توصیه نامه از دندانپزشک، استاد یا یک جامعه
 • انگیزه‌نامه
 • مصاحبه

الزامات مهارت انگلیسی برای دانشجویان بین المللی

از آنجایی که دانشجویان بین المللی متقاضی دندانپزشکی در ایالات متحده، فارغ التحصیلان ایالات متحده یا کانادا هستند، نیازی به ارائه نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی ندارند. با این حال، فارغ التحصیلان خارجی دندانپزشکی متقاضی دکترای دندانپزشکی پیشرفته، باید با ارائه نمرات آزمون آیلتس یا تافل، مهارت خود را در زبان انگلیسی اثبات کنند. همچنین بهتر است برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا گواهی خاصی داشته باشید. حداقل نیاز در دو آزمونی که توسط دانشگاه‌های آمریکا تایید می‌شود به شرح زیر است:

 • آیلتس: ۷.۰
 • تافل (iBT): 100

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در ایالات متحده آمریکا بسیار سنگین است زیرا دانشجویان بین المللی نیز باید هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی را بپردازند. با توجه به انجمن آموزش دندانپزشکی آمریکا (ADEA)، متوسط بدهی آموزشی برای فارغ التحصیلان دانشکده دندانپزشکی ۲۹۲۱۶۹ دلار بود. کل هزینه‌های تحصیل برای یک دانشجوی بین المللی را می‌توان به عنوان هزینه‌های قبل از ورود، هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی طبقه بندی کرد.

تحصیل در آمریکا با مهرآیین مخبری

اگر به دنبال یک موسسه مهاجرتی معتبر می‌گردید که بدون دردسر یا هزینه‌ی اضافی شما را جهت مهاجرت تحصیلی به آمریکا آماده کند، پس وقت آن رسیده که از مهرآیین مخبری کمک بگیرید. مهرآیین مخبری، کسی است که با کمک بورسیه‌ی تحصیلی در آمریکا درس خوانده و در حال حاضر در بخش پذیرش یکی از دانشگاه‌های آمریکا کار می‌کند. او به خوبی با چم و خم مهاجرت تحصیلی به آمریکا و کانادا آشنا است و می‌تواند به صورت تضمینی شما را به هدف والا و آینده‌ی روشنی که می‌خواهید، برساند. پس در صورتی که تمایل دارید در رشته‌ی سختی چون دندان‌پزشکی در آمریکا تحصیل کنید، قطعا می‌توانید روی خدمات کم‌نظیر و تضمینی موسسه مهاجرتی مهرآیین مخبری، حساب کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.