یک تحقیق گسترده نشان داده که ویتامین D واقعاً علائم افسردگی را کاهش می‌دهد

0

بدن ما برای عملکرد طبیعی – هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی – به مقدار مناسب ویتامین D نیاز دارد و شواهد زیادی وجود دارد که کمبود ویتامین D را با افسردگی مرتبط می‌کند.

اکنون یک متاآنالیز جدید از ۴۱ مطالعه قبلی نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های ویتامین D می‌تواند علائم افسردگی را در افرادی که قبلاً مبتلا به افسردگی تشخیص داده شده‌اند کاهش دهد و در صورت کمبود ویتامین D دادن مکمل می‌تواند می‌تواند درمان تکمیلی افسردگی باشد.

متاآنالیزها مطالعاتی هستند که نتایج پژوهش‌های قبلی را جمع‌بندی و تحلیل می‌کنند.

ویتامین D علاوه بر کنترل سطوح کلسیم و فسفات در بدن، به تنظیم عملکرد‌های مختلف در سیستم عصبی مرکزی کمک می‌کند و تحقیقات قبلی روی حیوانات نشان می‌دهد که حتی می‌تواند به کنترل تعادل شیمیایی در مغز کمک کند. همین ممکن است ارتباط بین ویتامین D و سلامت روان را توضیح دهد.

متاآنالیز جدید مجموعاً ۵۳۲۳۵ نفر را از ۴۱ مطالعه روی افراد مبتلا به افسردگی و بدون افسردگی، بررسی کرد. افرادی که در این تحقیق شرکت داده شده بودند به ۳ دسته تقسیم شدند: افرادی که مکمل‌های ویتامین D مصرف می‌کردند، افرادی که دارونما مصرف می‌کردند و افراد که بیماری‌های مختلف داشتند.

دوز‌های مورد استفاده متفاوت بود، مکمل ویتامین D معمول ۵۰-۱۰۰ میکروگرم در روز بود. در شرکت‌کنندگان مبتلا به افسردگی، مکمل‌های ویتامین D در کاهش علائم افسردگی مؤثرتر از دارونما‌ها بودند.

محققان گزارش می‌دهند که مکمل‌های ویتأمین D در فواصل کوتاه‌تر (زیر ۱۲ هفته) مؤثرتر به نظر می‌رسد. با این حال، در افرادی که کاهش ویتامین D نداشتند، این دارونما‌ها بودند که تأثیر کمی بیشتر بر علائم افسردگی داشتند.

محققان در مقاله منتشرشده نوشته‌اند: “نتایج ما نشان می‌دهد که مکمل ویتامین D هم در افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی و هم در افرادی که علائم افسردگی خفیف‌ترداشتند، اثرات مفیدی دارد. ”

با توجه به اینکه افسردگی در حال حاضر به عنوان عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان شناخته می‌شود – که هر ساله بیش از ۲۸۰ میلیون نفر از ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد – و دارو‌های ضد افسردگی برای همه مؤثر نیستند، استفاده از مکمل ویتامین D در اشخاصی که کمبود دارند باید مورد توجه قرار بگیرد.

با این حال، هنوز باید بررسی‌های بیشتری انجام شود. برای دانستن اینکه داستان قطعی چیست، نیاز به بررسی آماری بیشتری است: برای مثال، از طریق مطالعات جمعیت‌های عمومی و بالینی بزرگتر و با مشاهده مقادیر مختلف دوز و مدت زمان درمان.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.