۱۰ زبان رایج در جهان کدام‌ها هستند؟

0

ده زبان زیر در سراسر قاره ها و گستره های محبوب‌ترین زبان‌ها هستند.

۱. انگلیسی – ۱.۵ میلیارد گوینده

چند عامل توضیح می دهد که چرا انگلیسی یکی از رایج ترین زبان های جهانی است که برای تجارت و دانشگاه ها در سراسر جهان استفاده می شود. ساختارهای دستور زبان ساده، به ویژه صرف و جنسیت، به سخنرانان جدید این امکان را می دهد که به سرعت آن را انتخاب کنند. برای کشورهای شرقی، وضعیت آن نه تنها به عنوان پرکاربرد، بلکه بی طرف، همسایگان سیاسی را قادر می سازد بدون اینکه احساس کنند یک منطقه بر منطقه دیگر ارجحیت دارد، گفتگو کنند. علاوه بر این، انگلیسی در گسترش آن توسط استعمار بریتانیا در چند صد سال گذشته کمک شد. فقط چند تفاوت بین انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی وجود دارد، اما سخنرانان هر گویش مورد علاقه خود را انتخاب می کنند و قاطعانه از آن انتخاب دفاع می کنند.

۲. چینی ماندارین – ۱.۱ میلیارد متکلم

کشوری عظیم با ریشه های تاریخی فراوان، سرزمین اصلی چین دارای ۷ تا ۱۰ گروه زبانی است و غالب ترین آنها ماندارین نام دارد. ۸۰ درصد از جمعیت از این نوع استفاده می کنند که در هر دو الفبای انگلیسی و چینی پذیرفته شده است. اگر یک صفحه کلید معمولی چینی را بررسی کنید، هر کلید دارای نمادهای فراوانی است که به تایپیست ها اجازه می دهد به الفبای مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. ماندارین عمدتاً در شمال چین در زمان سلسله مینگ (۱۳۶۸-۱۶۴۴) منشاء گرفت، و به دلیل دشواری، پیشنهاد می شود که کودکان برای به دست آوردن لهجه بومی، یادگیری زبان را در سنین پایین شروع کنند. بیش از ۵۰ هزار کاراکتر در حروف الفبا وجود دارد، اما معمولاً کمتر از نیمی از آنها استفاده می شود و به سختی ۳ هزار کاراکتر برای خواندن بیشتر رسانه ها ضروری است.

۳. هندی – ۶۰۲ میلیون گوینده

زبان اصلی هند ، هندی از زبان باستانی سانسکریت سرچشمه می گیرد و شباهت های بین تایپوگرافی آشکار است. در کشور پرجمعیت هند صد و بیست و یک زبان یافت می شود، اما بیش از نیمی از مردم هندی صحبت می کنند. تأثیرات دیگر بر این زبان در طول زمان شامل فارسی، عربی، ترکی و حتی پرتغالی و انگلیسی بوده است. از این رو زبانی هندواروپایی به حساب می آید. این نام از ماهاویر پراساد دوویدی، نویسنده هندی از اواخر قرن نوزدهم گرفته شده است، و نویسنده بهاراتندو هاریشچاندرا نیز نقش مهمی در سیستم سازی زبان ایفا کرده است. این دو مرد تحصیل کرده و با استعداد فهمیدند که یک زبان در دسترس به ارتباطات کمک می کند و به شهروندان از همه گروه های جمعیتی در هند قدرت می بخشد.

۴. اسپانیایی – ۵۴۸ میلیون گوینده

یکی دیگر از نیروهای استعمارگر، نفوذ اسپانیا بر جهان، تأثیر زبان مادری آنها را نیز به همراه داشت. بیش از ۳۶۰ میلیون نفر از آن به عنوان زبان اول استفاده می کنند و بسیاری از کشورها در سراسر کارائیب و آمریکا آن را زبان رسمی خود می دانند، مانند مکزیک و کاستاریکا . در آفریقا نیز به این زبان صحبت می شود. انواع مختلفی وجود دارد، با برخی از لهجه ها که تأثیر زیادی از اشغالگران قرون وسطایی که به عربی صحبت می کردند، می گیرند، و اسپانیایی آمریکای لاتین دارای تعداد انگشت شماری تفاوت با اسپانیایی کاستیلی اسپانیایی است. این زبان از لاتین مبتذل، در کنار فرانسوی و ایتالیایی مشتق شده است، بنابراین برای یک گوینده یک زبان معمول است که به راحتی دو زبان دیگر را به دست آورد.

۵. فرانسوی – ۲۷۴.۱ میلیون گوینده

فرانسوی که توسط برخی به عنوان زبان عشق و توسط برخی دیگر به زبان زبان گردانان شناخته می شود، محصول ادغام زبان های لاتین و سلتیک است. اولین متون نوشته شده با خط فرانسوی قابل تشخیص در حدود سال ۸۴۲ پدیدار شد، اگرچه مانند انگلیسی، برای به ارث بردن شکل امروزی، تحولات زیادی طول کشید. به عنوان مثال، کلمه “forest” در انگلیسی حروف صامت /s/ و /t/ را حفظ کرده است، در حالی که کلمه خواهر ترجمه شده “forêt” در فرانسوی مانند کلمه انگلیسی “foray” تلفظ می شود. این انتقال تلفظ در حدود قرن چهاردهم اتفاق افتاد، جایی که فرانسوی قدیم با فرانسوی میانه جایگزین شد. مانند هر زبان اصلی، به‌ویژه زبان‌هایی که از طریق استعمار جهانی شده‌اند، تلاش‌ها برای استانداردسازی نیز سرعت تکامل زبان به قلمروی غیرقابل تشخیص را کاهش می‌دهند.

۶. عربی – ۲۷۴ میلیون گوینده

بیش از هزار سال پیش، و به ویژه در قرآن به آن اشاره شده است، زبان عربی از شبه جزیره عربستان سرچشمه گرفته است ، جایی که گروه های مختلف عشایری به آن صحبت می کردند. این زبان در کنار فتوحات اسلامی در مناطق شمال آفریقا در سراسر جهان گسترش یافته استو مدیترانه. زبان عربی یک زبان بی صدا است که زبان آموزان را با پیشینه ای صرفاً به زبان انگلیسی، که یک زبان مصوت محورتر است، به حرکت در می آورد. عربی که اغلب به دلیل صداهایی که در پشت دهان تولید می شود به عنوان “گلویی” توصیف می شود، از الفبای بسیار زیبا و البته پیچیده ای نیز استفاده می کند. کلمات از نمادهای آوایی منفرد تشکیل می شوند که گویی با خط شکسته نوشته شده اند. لهجه های دیاکریتیک به تفاوت در تلفظ اشاره دارد. لهجه‌های عربی زیادی وجود دارد، اما نخبگان دانشگاهی برای حفظ قالب عربی مذهبی که در نوشتار استفاده می‌شود، تلاش کرده‌اند، زیرا از قرآن الهام گرفته شده است.

۷. بنگالی – ۲۷۲ میلیون گوینده

بنگلادش و ایالت بنگال غربی در شرق هند قوی ترین سنگرهای این زبان هستند که در کشورهای دیگری که بنگالی ها به آنجا مهاجرت کرده اند نیز صحبت می شود. این زبان نیز مانند هندی هند و اروپایی است و به سانسکریت ارتباط دارد. جالب اینجاست که این زبان از نظر جنسیت خنثی است و همچنین بیش از ۱۰۰ هزار کلمه منحصر به فرد را در خود جای داده است. سردرگمی زمانی شروع می شود که زبان آموزان متوجه می شوند که یک علامت بسیار کوچک می تواند معنای یک کلمه را کاملاً تغییر دهد، اما صبر برای همه مهارت ها و زبان های جدید ضروری است.

۸. روسی – ۲۵۸ میلیون گوینده

قرن ها توسعه و مدیریت مردم سرزمین روسیه را به هم پیوند داده است. با توجه به ۶.۶ میلیون مایل مربعی که کشور را تشکیل می دهد، این شاهکار کوچکی نیست. این زبان خود اسلاوی است و شباهت هایی با اوکراینی، بلاروسی و حتی لهستانی دارد. درهم آمیختگی و اشغال ارتش روسیه که در چند قرن اخیر رخ داد، قطعاً این پیوندها را مستحکم کرد. نمادهای این زبان از الفبای سیریلیک است که بر اساس الفبای یونانی است و به پیوندی با غلبه مذهب ارتدکس شرقی در روسیه اشاره دارد. اگرچه زبان روسی یکی از دشوارترین زبان ها برای یادگیری است، اما زبان روسی دارای کیفیت و صدایی است که هر زمان که توسط شنوندگان خارجی شنیده شود، آن را واقعاً منحصر به فرد می کند.

۹. پرتغالی – ۲۵۷.۷ میلیون گوینده

زبان عاشقانه ای که بین پرتغال و مستعمره سابق آن، برزیل صحبت می شود ، پرتغالی نیز در نقاط مختلف اسپانیا و جزایر آزور شنیده می شود . علاوه بر این، جمعیت زیادی از سخنرانان در چندین کشور آفریقا و همچنین ایالات متحده زندگی می کنند. این یک زبان شاعرانه است که محققان و خلاقان در حدود سال ۱۲۰۰ پس از میلاد در آن ساکن شدند، اگرچه بین پرتغالی و ریشه های گالیسی آن شکافی رخ داد. تفاوت‌هایی بین نحوه استفاده از زبان برزیلی‌ها، هم از نظر آوایی و هم از نظر دستوری، وجود دارد، اما به طور کلی، پرتغالی نیز به اندازه کافی مشابه اسپانیایی در نظر گرفته می‌شود تا دو نفر از آن پیشینه‌ها بتوانند مکالمه داشته باشند.

۱۰. اردو – ۲۳۱ میلیون گوینده

به عنوان یک زبان هندوآریایی، اردو عمدتاً در پاکستان و هند صحبت می شود . جوامع بزرگی نیز در ایالات متحده، امارات متحده عربی و بریتانیا وجود دارد. اردو به‌عنوان زبان رسمی پاکستان به‌شدت تحت تأثیر ترکی، عربی و فارسی قرار گرفت، علی‌رغم اینکه ریشه آن در شمال هند در سراسر منطقه دهلی بیش از ۹۰۰ سال پیش بود. چندین کلمه انگلیسی مانند خاکی، پشمینا، پیژاما و تایفون از اردو وام گرفته شده است. زبانی پیچیده و شاعرانه، جای تعجب نیست که اردو یکی از رایج ترین زبان های روی کره زمین است.

هر یک از این ده زبان چیزی منحصر به فرد را در مورد افرادی که به آنها صحبت می کنند نشان می دهد. ارزش های تاریخی و فرهنگی، از طریق بیان و ضرب المثل ها، معمولاً در طول هزاران سال در زبان مشترک است. سخنرانان امروزی از دانش و تجربه فراوانی استفاده می‌کنند که در گذشته بسیار گسترده است. در صد سال، با توجه به طبیعت همیشه نوسان بشر، ده زبان رایج جهان می توانند مجموعه ای بسیار متفاوت باشند. در حال حاضر، ما قدردان این هستیم که چگونه این زبان ها مردم و فرهنگ ها را در داخل و اطراف گویشورانی که سنت های زبانی را ادامه داده اند، غنی کرده اند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.