کدام کتاب ها در لیست گران ترین های جهان قرار دارند و چه کسی گران ترین کتاب را خریده است؟

4

همه ی ما به ارزش واقعی کتاب ها واقفیم و می دانیم که بر روی بعضی از آنها نمی توان قیمت گذاری کرد. در این روزها به مناسبت نمایشگاه کتاب می توان در هرجا و هر مکانی بحثی از یک کتاب جدید را شنید و بد نیست ما هم به همین مناسبت گران ترین کتاب های فروخته شده در جهان را به شما معرفی کنیم و به شما بگوییم که صاحب گران ترین کتاب دنیا شخصی است که همه ی شما با وی آشنایی کامل دارد. در ادامه با ما همراه باشید.


رتبه ۱۰ – کتاب کیهان و جغرافیای بطلمیوس – ۳.۵ میلیون دلار – ۲۰۰۶

Georgaphia-Cosmographia_f_improf_381x527

بطلمیوس الگویی را برای کیهان شناخته شده روزگار خود، که همان سامانه خورشیدی ماست، ارائه کرد که در آن زمین در مرکزگیتی قرار داشت و خورشید و ماه و بقیهٔ سیارات به دورش می‌چرخید. در آن زمان به جای مدار که همان مسیر فرضی سیارات است، از مفهوم فلک استفاده می‌کردند. فلک یک جسم کروی صلب و نامرئی است (مانند شیشه) که در مرکز آن زمین قرار گرفته و سیاره به محیط آن محکم بسته شده است. با چرخش فلک به دور زمین، سیاره نیز به دور زمین گردش می‌کند. در آن زمان ۴ سیاره بیشتر کشف نشده بودند. او می‌گفت: هشت یا نه فلک وجود دارد که آخرین آن‌هافلک‌الافلاک نام دارد که همهٔ ستاره‌ها روی آن چسبیده‌اند. همچنین او معتقد بود که خدا و فرشتگان بعد از فلک‌الافلاک زندگی می‌کنند. به این نظریه که بطلمیوس در باره جهان ارائه کرد، نظریه زمین مرکزی می‌گویند.


رتبه ۹ – رساله ی درختان میوه – ۴.۵ میلیون دلار – ۲۰۰۶

Treatise-on-Fruit-Trees_f_improf_533x381

این کتاب توسط هنری لوییس دوهامل فرانسوی طراحی شد و در سال ۱۷۶۸ در ۵ جلد به چاپ رسید.


رتبه ۸ – کتاب مقدس گوتنبرگ – ۴.۹ میلیون دلار – ۱۹۸۷

The-Gutenberg-Bible1_f_improf_581x436

این کتاب بین سالهای ۱۴۵۰ تا ۱۴۵۵ به چاپ رسیده و اولین کتابی است که چاپ سربی شده است.  چاپ سربی به چاپ به وسیلهٔ حروف سربیِ متحرک گویند که روش نسبتاً ساده‌ای است که در آن کاغذ روی صفحه‌ای متشکل از حروف برجستهٔ سربی و آغشته به مرکب فشرده می‌شود و بر اثر فشار، حروف بر صفحه کاغذ نقش می‌بندد. بدین ترتیب سرعت چاپ به تدریج افزایش پیدا کرد. در اواخر قرن بیستم، پیشرفت فناوری باعث شد تا دستگاه حروف‌چینی سربی کم‌کم از دور خارج شود و جای خود را به دستگاه‌های الکترونیکی و حروف‌چینی رایانه‌ای بدهد.

از ویرایش اول این کتاب ۴۸ نسخه دیگر هم در دنیا وجود دارد.


 رتبه ۷ – سوسنیان – ۵ میلیون دلار – ۱۹۸۵

Les-Liliacées-by-Pierre-Joseph-Redouté1_f_improf_447x596

این کتاب در سال ۱۸۰۲ به انتشار رسید و می توان طرح های فوق العاده ای از گل ها که توسط پیر جوزف ردوته کشیده شده اند را در آنها دید. پیر جوزف ردوته متولد ۱۰ ژوئیه ۱۷۵۹ در شهر سن-اوبر، در کشور بلژیک است و مرگ وی در ۱۹ جون ۱۸۴۰ در شهر پاریس بوده. وی نقاش وگیاه‌شناسی بلژیکی است که شهرت او بیشتر جهت نقاشی‌های آب رنگی است که از رز و گل سوسن و دیگر گل‌ها کشیده‌است. او به عنوان رافائل گل‌ها شهرت دارد.


رتبه ۶ – اولین برگ – ۶.۱۶ میلیون دلار – ۲۰۰۱

First-Folio-William-Shakespeare

این کتاب در سال ۱۶۲۳ به چاپ رسید و در همه ی کشورها اثری شناخته شده محسوب می گردد. این اثر مجموعه ای ویرایش شده از نمایش نامه های شکسپیر بود. ۲۲۸ کپی از این کتاب در جهان وجود دارد. نمایش‌های ابتدایی شکسپیر شامل: هنری چهارم، تیتوس آندرونیکس، رویای شب نیمهٔ تابستان، بازرگان ونیزی و ریچار دوم می‌شود که همگی در میانه و اواخر دهه ۱۵۹۰ تاریخ گذاری شده‌اند.

همینطور بعضی از تراژدی‌های مشهور او که در اوایل دهه ۱۶۰۰ نگاشته شده‌اند شامل: اتلو، شاه لیر و مکبث می‌شوند. در حدود سال ۱۶۱۰ شکسپیر به استراتفورد برای استراحت برمی‌گردد و با وجود آن به نوشتن ادامه می‌دهد که دورهٔ رمان و کمدی-تراتژدی او به حساب می‌آید مانند: طوفان، هنری هشتم، سیمبلاین و داستان زمستان. در مورد غزلیات او می‌توان گفت که نخستین بار در سال ۱۶۰۹ به چاپ رسیدند. این اثر هم بعد از مرگ وی توسط دو تن از اعضای هیئت شکسپیر به نام های جان همینگز و هنری کاندل به چاپ رسید.


 

رتبه ۵ – حکایت های کنتربری – ۷.۵ میلیون دلار – ۱۹۹۸

The-Canterbury-Tales_f_improf_320x416

حکایت‌های کَنتِربـِری مجموعه داستان‌هایی به قلم جفری چاوسر نویسنده انگلیسی است که در سده چهاردهم میلادی نوشته شده است. دو تا از این حکایات به نثر و مابقی به نظم هستند. این داستان‌ها در مورد افرادی از مشاغل مختلف است که در سفر خود باید تعدادی داستان تعریف کنند که هر داستان ماجرای پندآموزی داشته باشد. این کتاب در سال ۱۴۷۸ به چاپ رسیده و ۸۳ ویرایش مختلف از آن وجود دارد. با اینکه در سال ۱۴۷۸ به چاپ رسیده ولی نوشته شدن این اثر به سال های ۱۳۷۰-۱۳۸۰ برمی گردد.

ترجمه کاملی از این اثر مهم و کلاسیک ادبیات جهان به فارسی وجود ندارد و ترجمه دو جلدی علیرضا مهدی‌پور که در سال ۱۳۸۸ توسط نشر چشمه منتشر گردید فقط شامل ۵ حکایت و دیباچه می‌باشد که حدود یک پنجم از کل کتاب را در بر دارد.


 

رتبه ۴ – پرندگان آمریکا – ۱۱.۵ میلیون دلار – ۲۰۱۰

The-Birds-of-America-by-John-James-Audubon_f_improf_552x350

پرندگان آمریکا کتابی است از نقاش طبیعت‌گرا جان جیمز اودوبان که در سال ۱۸۲۷میلادی برای اولین بار در بریتانیا چاپ شد. جان جیمز اودوبان دوازده سال از زندگی‌اش را برای تکمیل کتاب پرندگان آمریکا صرف کرد.مدل‌های نقاشی‌ها، پرندگانی بودند که جان جیمز اودوبان در سراسر قاره آمریکا، شکار و سپس با سیم آن‌ها را از سقف آویزان و نقاشی‌شان کرده بود. این کتاب در قطع ۹۰×۶۰ سانتی‌متر چاپ شده و حاوی ۴۳۵ تصویر از پرندگان در اندازه واقعی است.

هم‌اکنون تنها ۱۱۹ نسخه شناخته‌شده از این کتاب پرنده‌شناسی در جهان موجود است که ۱۰۸ نسخه از آن‌ها در مالکیت موزه‌ها و کتاب‌خانه‌ها قرار دارد.


 

رتبه ۳ – انجیل های هنری – ۱۱.۷ میلیون دلار – ۱۹۸۳

The-Gospels-of-Henry-the-Lion_f_improf_456x580

چاپ این کتاب به سال ۱۱۷۵ برمی گردد و تا سال ۱۹۹۴ رتبه اول را در لیست گران ترین کتاب های فروخته در جهان به خودش اختصاص داده بود. این کتاب از ۲۶۶ صفحه تشکیل شده که حدود ۵۰ صفحه ی آن را طرح های زیبایی دربرگرفته است.


رتبه ۲ – انجیل کاتبرت – ۱۴ میلیون دلار – ۲۰۱۲

The-St.-Cuthbert-Gospel1_f_improf_555x333

چاپ این کتاب به قرن هفتم برمی گردد و به زبان لاتین نوشته شده است. بازدید از صفحات این کتاب برای همه امکان پذیر است زیرا نسخه ای از آن به صورت آنلاین هم وجود دارد.


رتبه ۱ – کدهای لیستر – ۳۰.۸ میلیون دلار – ۱۹۹۴

codex-leicester_f_improf_324x418

این کتاب در سده ۱۵۰۰ به چاپ رسیده و گران ترین کتاب فروخته شده در تاریخ لقب گرفته است. خریدار این کتاب را می توان ثروتمندترین انسان جهان دانست و آن کسی نیست جز بیل گیتس. وی تصاویری از این کتاب را برای اسکرین سیورهای مایکروسافت استفاده کرده است. نویسنده ی این کتاب هم لئوناردو داوینچی بوده که همین امر بر ارزش کتاب می افزاید.

داوینچی ۳۰ دفترنامه داشت که این یکی از معروفترین آنهاست و مجموعه ای از نقاشی ها و یادداشت های وی است. تعداد زیادی از دست نوشته‌های داوینچی مربوط به طرح‌ها و نقشه‌های اختراعات او هستند. برخی از ابداعات او به شرح زیر است:

 • طراحی برخی از لباس‌های مربوط به کارنوال‌ها و فستیوال‌ها و برخی از لباس‌های زرهی
 • ماشین آلات جنگی همچون طراحی یک تانک زره‌پوش، یک تیرانداز غول پیکر و دستگاه خوف‌انگیز که با حرکت خود پاهای سربازان را قطع می‌کند. البته هیچ‌یک از این وسائل در زمان لئوناردو ساخته نشد.
 • سدها و کانال‌ها آب
 • یک پل چوبی که قابلیت حمل داشت و می‌شد آن را از هم باز و دوباره سرهم کرد.
 • وسائلی که با بال‌هایی قابلیت پرواز داشتند مانند هلی‌کوپتر، چتر نجات و گلایدر. چتر نجات ابداع داوینچی، و اولین طرح دستگاه پرس کار داوینچی است و در قرن بیستم ساخته شد و کار کرد.
 • خط معکوس یکی دیگر از اختراعات داوینچی است. او برای این که کسی نتواند نوشته‌هایش را بخواند، نوعی خط را اختراع کرد که برعکس نوشته می‌شد و برای خواندن آن از آینه باید استفاده می‌شد. داوینچی می‌توانست به طور همزمان بایک دستش نقاشی بکشد وبا دست دیگرش متن بنویسد.

 


 

منبع

 
4 نظرات
 1. mehdi می گوید

  یعنی ممکن جناب بیل گیتس از این کتاب ایده هایی هم گرفته باشه؟

 2. سارا می گوید

  ممنون.
  واقعاَ عالی بود.

 3. علی می گوید

  قصه های کنتربری به ترجمه محمد اسماعیل فلزی از انتشارات مازیار در بازار موجود است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.