فیلم مستند این همونه – خلاصه داستان، نقد و تحلیل – This Is It 2009

0

کارگردان کنی اورتگا. بازیگران: مایکل جکسون، کنی اورتگا، الکسل آل، مایکل بیردن، کریس گرانت، جودیت هیل و دورین هالی ۱۱۲ دقیقه

فیلم مستند این همونه برای دوستداران موسیقی پاپ، فیلم خاطره‌انگیزی است. فیلم دربردارنده‌ی صحنه‌هایی از تمریناتی است که مایکل جکسون، خواننده مشهور موسیقی پاپ، و گروه وی در فاصله آوریل تا ژوئن سال ۲۰۰۹ برای اجرای کنسرت بزرگشان در تابستان ۲۰۰۹ در لندن انجام دادند؛ کنسرتی که بلیط‌های آن پیشاپیش فروخته شده بود اما مرگ ناگهانی مایکل جکسون در اواخر بهار ۲۰۰۹ اجازه برپایی آن را نداد.

مایکل جکسون در سال ۱۹۵۸ متولد شد. او کار در عرصه‌ی موسیقی را از پنج سالگی آغاز کرد. آلبوم «تریلر» مایکل جکسون در سال ۱۹۸۲ توانست در رأس پرفروش‌ترین البوم‌های موسیقی در امریکا و اروپا قرار بگیرد و نام این جوان سیاهپوست را عالم گیر کند. آلبوم‌های بعدی مایکل جکسون، «بد» (۱۹۸۷)، «خطرناک» (۱۹۹۱) و «هیستوری» (۱۹۹۵) نیز پرفروش بودند.

مایکل جکسون در سال‌های بعد به سبب مسائل مالی و اتهامات گوناگون کیفری دوران سختی را پشت سر گذاشت. او عاقبت  اندکی قبل از شروع تور بزرگ انگلیسی‌اش، به علت مصرف همزمان دارو‌های مختلف درگذشت.

فیلم مستند این همونه برخلاف تصور عموم، مایکل جکسونی را نشان می‌دهد که در اوج سلامت بدنی و روحی است. صحنه‌های این فیلم گویای آن است که همه شایعاتی که دربارهی ابتلای این ستاره‌ی تازه درگذشته‌ موسیقی پاپ جهان مطرح شده، عاری از واقعیت بوده است. فیلم مایکل جکسونی را نشان می‌دهد که با همکاران خود در نهایت ادب و مهربانی رفتار می‌کند و هرگز صدای خود را بر سر آن‌ها بلند نمی‌کند.

فیلم این همونه در واقع یکی از بهترین فیلم‌هایی است که تاکنون درباره یک هنرمند در حال انجام کار ساخته شده است. فیلم گویای این واقعیت است که کنسرت‌ها و نمایش‌های مایکل جکسون طی دوران فعالیت هنری‌اش در واقع دستپخت خود او و رادهی طراحی‌های شخصی وی بوده است. نکته‌ جالب، همراهی شگفت‌آور مایکل باگروه رقصندگانی است که همگی از وی جوان‌تر و در عرصه‌ی رقص حرفه‌ای در هستند اما در عمل شاهدیم که مایل در کنار این رقصندگان مطلقا کم نمی‌آورد و در صحنه‌های رقص گروهی پا به پای آن‌ها می‌رقصد.

فیلم مستند این همونه بر خلاف تصور، نه با دوربین‌های آماتوری که با دوربین‌های کاملا حرفه‌ای فیلمبرداری شده و صدا به صورت استریو ضبط شده است. فیلم گویای عشق و علاقه‌ی فراوان اعضای گروه به شخص مایکل جکسون است. ما در اینجا با هنرمندی روبرو هستیم که باز برخلاف تصور عموم، مطلقا لوس و بداخلاق نیست و بر کوچکترین جزئیات برنامه‌اش نظارت دارد یکی از جذابیت‌های فیلم، کار هماهنگ میان سکانس‌های از قبل فیلمبرداری شده و کار روی صحنه است. در یکی از این سکانس‌های ترسناک، موجودات وحشتناکی را می‌بینیم که از یک قبرستان سر برمی آورند او ارواحی که قرار بود بر فراز سر‌های حاضران در کنسرت لندن پرواز کنند). همچنین مایکل را می‌بینیم که به داخل فیلم‌هایی از ریتا هیوریث و همفری بوگارت اینسرت شده و در صحنه‌ای مسلسل به دست به جنگ بوگارت می‌رود. این همونه اثبات این ادعاست که مایکل جکسون تا آخرین دم حیات، استعداد و خلاقیت هنری خود را حفظ کرده بود. این فیلم مستند می‌تواند یک حسن ختام به تمام معنا برای این هنرمند آمریکایی باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.