مهم‌ترین ویژگی‌های روانشناس خوب ایرانی

0

رپورتاژ

روانشناسی رشته‌ای است که به مطالعه ذهن انسان و استفاده از این درک برای کمک به افراد، زوج‌ها و خانواده‌ها برای تقویت روابط خود، غلبه بر چالش‌ها و لذت بردن از کیفیت بالاتر زندگی اختصاص داده شده است.

همان‌طور که در وب‌سایت iranianexchange.com آمده، طبق آمار به‌دست‌آمده توسط محققان آمریکایی وجود درمانگر در زندگی هر فردی تأثیر زیادی در رشد او دارد؛ زیرا اغلب در زندگی روزمره با چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌رو می‌شویم که به‌تنهایی قادر به حل آن ها نیستیم. همچنین در بعضی موارد دریافت کمک از اعضای خانواده سمت‌وسوی مشخصی را به خود می‌گیرد که امکان دارد تأثیر چندانی در حل مشکل ما نداشته باشد و حتی مشکل را بدتر کند؛ بنابراین بهترین راه مشورت با درمانگر ماهری بوده که بی‌طرف است و بهترین راه را با توجه به شرایط پیش پای ما قرار می‌دهد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ویژگی‌ها و خصوصیات روانشناس خوب ایرانی آشنا کنیم تا بتوانید برای رفع مشکلات روحی و روانی خود به آنها مراجعه کنید.

شنوده خوب

ارتباط یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که یک روانشناس خوب ایرانی می‌تواند داشته باشد. روانشناسان مشتاق باید تمرین کنند که شنوندگان خوبی باشند و تمرکز خود را در هر مکالمه حفظ کنند و زمانی را برای در نظر گرفتن صحبت‌های دیگران در یک مکالمه اختصاص دهند.

گوش دادن همچنین شامل توجه به نشانه‌های غیرکلامی مانند زبان بدن بیمار نیز می‌شود. این امر به ویژه برای روانشناسان مهم است، زیرا برخی از بیماران در بیان اطلاعات شخصی راحت نیستند. یک روانشناس تیزبین می‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی بیمار در برقراری ارتباط آشکار با مشکل مواجه است.

فردی همدل

زمانی که یک روانشناس با یک بیمار جدید ملاقات می‌کند، یکی از اولین قدم‌هایی که او برمی‌دارد برقراری یک ارتباط خوب و موثر است. یک ارتباط خوب برای درمان مراجعین بسیار مهم است، زیرا بیماران را تشویق می‌کند تا به متخصصان اعتماد کنند و احساسات خود را بروز دهند. روانشناسان همدل در برقراری ارتباط قوی راحت‌تر عمل می‌کنند. آنها برای بیان نگرانی واقعی خود از لحن دقیق استفاده می‌کنند و به وضوح آن را در ارتباط خود با مراجع بروز می‌دهند.

در عین حال، روانشناسان همچنین باید همیشه رفتار حرفه‌ای خود را نیز داشته باشند. روانشناسان گاهی اوقات با افرادی مواجه شوند که سابقه جنایت دارند یا جهان بینی و ارزش‌هایی دارند که با جهان بینی و ارزش‌های خودشان در تضاد هستند. در این مواقع، روانشناسان باید خود را حرفه‌ای نشان دهند و از بروز احساسات خودداری کنند.

پایبند به اخلاق

بسیاری از مشاغل نیازمند پایه‌های اخلاقی سخت‌گیرانه و استانداردهای رفتاری هستند و روانشناسی نیز از این قاعده مستثنا نیست. روانشناسان خوب ایرانی برای پیروی از استانداردهای تعیین شده توسط انجمن روانشناسی هر کشوری، رویه‌ای برای خود تعیین می‌کنند و دنباله‌روی آن هستند. آنها در تمام وظایف حرفه‌ای خود، طبق این استانداردهای سخت‌گیرانه رفتار می‌کنند.

مشاوره دهنده

درمان بیماری‌ها و مشکلات روحی، فرآیند سریعی نیست. کمک به مراجعان برای غلبه بر مشکلات زندگی زمان می‌برد. روانشناسان باید صبر زیادی داشته باشند. آنها در حالی که بیماران در مورد مشکلات خود صحبت می‌کنند، باید بتوانند تمرکز خود را حفظ کنند. هر شخص ممکن است یک زبان و لحنی داشته باشد و توانایی او در ارائه مشکلات کم و زیاد باشد. در برخی موارد، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا روند درمان پیشرفتی از خود نشان دهد، به خصوص اگر بیمار با مشکل و بیماری قابل توجهی دست و پنجه نرم کند.

مدام در حال یادگیری

روانشناسان خوب ایرانی همیشه به دنبال یادگیری علم روز در این حوزه هستند. علم روانشناسی با مطالعات و بینش‌های جدید به طور مداوم در حال تغییر است. این متخصصان باید از آخرین اطلاعات مطلع باشند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن به مشتریان خود کمک کنند. آنها ممکن است در رویدادهای حرفه‌ای مانند سمینارها و سخنرانی‌ها شرکت کنند، با همکاران خود ارتباط برقرار کنند و مجلات و مقالات حرفه‌ای بخوانند.

سخن آخر

اگر با مشکلات خانوادگی روبه‌رو هستید یا اینکه به دنبال راهی برای درمان افسردگی و تنهایی که به دلیل مهاجرت به آن دچار شده‌اید می‌گردید، باید به سراغ بهترین روانشناس ایرانی بروید. همان‌طور که مشاهده کردید بهترین روانشناسان ایرانی ویژگی‌های بارزی دارند که شما به راحتی می‌توانید آن را مشاهده کنید. بنابراین هنگام انتخاب مشاور با دقت به این ویژگی‌ها و مرور آن‌ها در ذهن خود انتخاب صحیحی داشته باشید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.