چینی‌ها با دیدن هواپیمای SR-72 Darkstar در فیلم Top Gun: Maverick غافلگیر شدند

4

فیلم تاپ گان جدید با عنوان Top Gun: Maverick اواخر این ماه اکران خواهد شد. بسیاری از هواپیماهای نشان داده شده در این فیلم هواپیماهای نظامی واقعی آمریکا هستند، اما یک هواپیمای عجیب و غریب هم در این فیلم وجود دارد که جزو فهرست هواپیماهای عملیاتی آمریکا نیست: دارک استار مافوق صوت!

دارک استار SR-72 شباهت زیادی به رندر‌های یکی از محصولات آینده لاکهید مارتین یعنی SR-72 مافوق صوت دارد.

این شباهت تصادفی نیست. جوزف کوسینسکی، کارگردان فیلم با مهندسان شرکت معروف اسکانک ورکز Skunk Works لاکهید مارتین تماس گرفته بود و روی طراحی این هواپیمای تخیلی مشورت کرده بود.

کوسینسکی که قبلاً فیلم‌های اکشن علمی مانند «Tron: Legacy» و «Oblivion» را کارگردانی کرده، با این شرکت هوانوردی نه تنها برای طراحی هواپیمای Darkstar ، بلکه برای ساخت یک ماکت در مقیاس کامل همکاری کرد.

محصول نهایی به طرز وحشتناکی باورپذیر به نظر می‌رسید.

در پی آن چیز جالبی رخ داد: نیروی دریایی ظاهراً به تهیه‌کننده Top Gun، جری بروکهایمر اطلاع داد که چین موقعیت یک ماهواره جاسوسی خود را تغییر داده تا بتواند از این هواپیما اطلاعات گردآوری کند. ظاهرا مدل در اندازه واقعی هواپیما چینی‌ها را نگران کرده بود و آنها در وهله اول تصور کردند که با یک هواپیمای جدید روبرو هستند.

Skunk Works چندین دهه در طراحی هواپیما‌های نظامی طبقه‌بندی شده پیشگامانه تخصص داشته است. تیم Skunk Works پشت سر سریعترین هواپیمای عملیاتی تاریخ، SR-71 Blackbird، و همچنین اولین هواپیمای رادارگریز عملیاتی یعنی F-117 Nighthawk و اولین جنگنده رادارگریز واقعی جهان یعنی F-22 Raptor بوده است.

به گفته کارگردان تاپ‌گان، ضروری بود که آن‌ها این درجه از واقع‌گرایی را در طراحی هواپیمای تخیلی ارائه کنند.

برخلاف بسیاری از فیلم‌های اکشن با صحنه‌های درگیری جنگنده‌ها، بازیگران «تاپ‌گان: ماوریک» واقعا برای فیلم‌برداری در کابین هواپیمای اف‌ ۱۸ سوپر هورنت نیروی دریایی ایالات متحده سوار آن شدند و نیرو‌های شتاب یا G زیادی را تحمل کردند. چیزی که تام کروز هم تجربه کرد.

منبع

 
4 نظرات
 1. حسین می گوید

  خیلی جالب واموزندس،لذت بردم

 2. حسین می گوید

  جالب بود

 3. چرامن می گوید

  بیکاری

 4. امیر می گوید

  نمونه ی ایرانیش هم در راهه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.