نخستین میز هولوگرام چند کاربره دنیا برای تحقق رویاهای انسان ساخته شد

0

سال‌ها است که داریم درباره تصاویر هولوگرام و ساخت رویاها و اجسامی که دوست داریم با فناوری‌های هولوگرافیک مطالبی می‌خوانیم. در بسیاری از فیلم‌های هالیوودی از تکنیک‌های هولوگرامی استفاده می‌شود و ما هم دوست داریم زمانی برسد که بتوانیم چیزی را تصور کنیم و بعد در مقابل‌مان ظاهر شود و به آن دست بزنیم. مثلا حتما وقتی این صحنه از فیلم بیگانه را دیدید، با خودتان گفتید که آیا روزی می‌رسد که این صحنه، واقعی شود؟!

به نظر می‌رسد یک شرکت استرالیایی به نام Euclideon می‌خواهد این آرزوهای انسان را به طور واقعی پیاده‌سازی کند. این شرکت توانسته اولین میز هولوگرام دنیا را بسازد. چندین کاربر (حداکثر ۴ کاربر) به طور همزمان می‌توانند از این میز هولوگرام استفاده و با تصاویر شبیه‌سازی‌شده ارتباط برقرار کنند.

این میز هولوگرام از الگوریتمی به نام Unlimited Detail و عینک‌های با ویژگی ردیابی حرکت برای ساخت تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌کند و دیگر از فناوری‌های واقعیت افزوده در آن خبری نیست. تا پیش از این؛ بسیاری از طرح‌های مفهومی هولوگرامی با واقعیت افزوده پیاده‌سازی شده بودند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

هنگامی که در سال ۲۰۱۱ الگوریتم و فناوری UD اختراع شد؛ دنیای بازی و انیمیشن را به هم ریخت. موتور UD می‌تواند فضاهای بسیار بزرگ سه بعدی و مجازی را با جزییات دقیق خلق و رندر کند. برای مثال؛ یک کاربر می‌تواند مدل سه بعدی کاملی از یک شهر را بسازد در حالی که قابلیت زوم روی هریک از اجسام شهر و مشاهده جزییات دقیق آن وجود دارد. همین‌طور؛ می‌توان اشیایی ساخت که قابلیت حرکت و چرخش دارند تا همانند دنیای واقعی بتوان با این اشیا ارتباط برقرار کرد.

عینک‌های ساخته شده توسط شرکت Euclideon می‌توانند موقعیت و زاویه دید چشم کاربر را تشخیص داده و یک تصویر سفارشی از  هر چیزی متناسب با این زاویه دید بسازند. میکروچیپ‌ست‌هایی که درون این عینک تعبیه شده‌اند؛ می‌توانند موقعیت دید کاربر را تشخیص داده و روی میز هولوگرام تصاویری با محاسبه دقیق نوردهی را نمایش بدهند. با استفاده از فیلم‌های کریستال مجزایی که روی میز هولوگرام و عینک‌ها قرار می‌گیرند؛ می‌توان هشت تصویر متفاوت را به صورت رنگی مشاهده کرد.

میز هولوگرام ساخته شده اولین نمونه در دنیا است و یک مدل مفهومی از پیاده‌سازی فناوری هولوگرام است. اندازه این میز ۱.۵ در ۱.۵ متر است و برآورد می‌شود در سال ۲۰۱۸ اولین نمونه‌های تجاری و قابل فروش آن به بازار عرضه شود. قیمت این میزهای هولوگرام حدود ۴۷ هزار دلار تخمین زده می‌شود. حاضراید این مقدار پول برای ارتباط با تصاویر مجازی پرداخت کنید؟ با این حساب تا چند سال آینده می‌توانیم به فروشگاه‌های شهر سری زده و میزهای هولوگرامی برای ساخت چیزهایی که دوست داریم؛ خریداری و به خانه بیاوریم.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.