فیلم انیمیشن هتل ترانسیلوانیا – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Hotel Transylvania (2012)

0

فیلم انیمیشن هتل ترانسیلوانیا – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Hotel Transylvania (2012)

کارگردان: گندی تارتاکوفسکی

صداپیشگان: آدام سندلر (صدای کُنت دراکولا)، اندی سامبرگ (صدای جاناتان)، سلنا گومز (صدای ماویس)، کوین جیمز (صدای فرانکنشتاین)، استیو بوشیمی (صدای مرد گرگی). ۹۱ دقیقه. درجه نمایشی: PG.

تجربه‌ی جمع‌آوری همه‌ی کاراکتر‌های هیولایی در یک فیلم واحد تجربه‌های چندان موفقی نبوده است. در تاریخ سینما، فیلم‌های شکست‌خورده‌ی بسیاری از این نوع وجود دارند که ادعای پیش گفته را ثابت می‌کنند؛ از آبوت و کاستلو با فرانکنشتاین ملاقات می‌کنند تا ون هلسینگ و همین فیلم انیمیشن هتل ترانسیلوانیا. آن‌هایی که کتاب دراکولای برام استوکر را خوانده‌اند حتماً می‌دانند که ترانسیلوانیا منطقه‌ای کوهستانی در کشور رومانی است که محل زندگی کُنت دراکولاست.

در فیلم هتل ترانسیلوانیا، جناب دراکولا (با صدای آدام سندلر) دل بسیار پُری از انسان‌ها دارد زیرا همین انسان‌ها بودند که به قصر او هجوم آوردند و همسرش را کشتند، بقیه‌ی هیولا‌ها هم از آدمیزاد جماعت بیزارند زیرا این مخلوق دوپا هرگاه که فرصتی گیرش آمده جادوگران و خون‌آشام‌ها و گرگ‌سان‌ها و دیگر موجودات هیولایی را به دام انداخته و آن‌ها را در آتش سوزانده است. از همین رو کُنت دراکولا از مدتی پیش تصمیم گرفت که دور جامعه‌ی انسانی را برای همیشه خط بکشد و دیگر هیچ کاری به کار آن‌ها نداشته باشد. کُنت در حال حاضر در منطقه‌ی زادگاه‌اش، ترانسیلوانیا، اقدام به ساختن یک هتل شیک و پیک کرده تا هم مأمن مناسبی برای خودش و دخترش ماویس (با صدای سلنا گومز) باشد و هم یک محل تفریحی خوب برای دوستان قدیمی‌اش.

ماویس، که کنت دراکولا فوق‌العاده او را دوست دارد، به زودی ۱۱۸ ساله می‌شود و قدم به دوران بزرگسالی، یا بهتر بگویم دوران هیولاسالی، می‌گذارد. کُنت تصمیم گرفته به همین مناسبت یک جشن تولد رویایی برای دخترش به راه بیندازد. و لازم به گفتن نیست که کُنت بسیاری از دوستان قدیمی‌اش را برای شرکت در این جشن دعوت کرده است؛ دوستانی مثل هیولای فرانکنشتاین (با صدای کوین جیمز)، مرد گرگی (با صدای استیو بوشیمی)، مومیایی (با صدای سیلو‌گرین).

نقطه‌ی مشترک همه‌ی این هیولا‌ها تنفر از انسان‌هاست. کُنت در هتل خودش ترتیبی داده تا همه‌ی نیاز‌های دوستان‌اش برطرف شود بدون این‌که هیچ احتیاجی به وجود انسان‌ها باشد. به هر حال، جشن تولد ماویس در آستانه‌ی برگزاری است که ناگهان سروکله‌ی یک انسان نیز در هتل ترانسیلوانیا پیدا می‌شود. این انسان، جوان بیست و یک ساله‌ای است به اسم جاناتان (با صدای اندی سامبرگ). جاناتان که برای کوهنوردی به این منطقه آمده به طور اتفاقی قدم در هتلی می‌گذارد که همه‌ی ساکنین‌اش از نوع بشر متنفرند. با این حال، جاناتان و ماویس به محض این‌که بایکدیگر ملاقات می‌کنند دلباخته‌ی هم می‌شوند. کُنت دراکولا از این قضیه بسیار ناراحت است زیرا او اصلاً دوست ندارد که دختر عزیزش با یک انسان ازدوام کند…

هتل ترانسیلوانیا مثل تقریباً همه‌ی انیمیشن‌های بلند داستانی هالیوود این پیام را به مخاطبان خود می‌دهد که دیگری را باید دوست داشت هر چند که ممکن است دیگری ظاهری بسیار متفاوت از ما داشته باشد. جدای از این پیام تکراری، هتل ترانسیلوانیا به مخاطبان بزرگسال خود پیام می‌دهد که به فرزندان خود آزادی‌های لازم برای بزرگ شدن و بالغ شدن را بدهید. هتل ترانسیلوانیا ایده‌ی داستانی جذابی دارد.

علاوه بر این فیلمنامه‌نویسان فیلم نیز آدم‌های خلاق و سرشناسی هستند: رابرت اسمایگل از جمله سناریست‌های کهنه‌کار برنامه زنده شنبه شب است. پیتر بینهام دیگر سناریست فیلم همان کسی است که در نوشتن فیلمنامه‌های بورات و برونو همکار ساشا بارون کوهن بوده است. گندی تارتاکوفسکی، کارگردان فیلم، نیز به خاطر کارگردانی انیمیشن‌های تلویزیونی‌ای مثل جک سامورایی و جنگ‌های کلون آدم مشهوری در عرصه‌ی انیمیشن به شمار می‌رود.

با وجود این، هتل ترانسیلوانیا فیلم موفقی از کار در نیامده است. فیلم شاید برای بچه‌های هفت تا ده ساله جذابیت‌هایی داشته باشد اما چیز دندان‌گیری برای بزرگ‌تر‌ها ندارد. شوخی‌های فیلم خیلی اندک و کم‌رمق است. به قول یکی از منتقدان، هتل ترانسیلوانیا «یک فیلم کمدیِ غیر خنده‌دار» است. البته نمی‌توان انکار کرد که فیلم تصاویر زیبایی دارد. سبک تارتاکوفسکی مبتنی بر خطوط طراحی محکم و زاویه‌دار است و به همین دلیل فیلم هرگز جذابیت بصری خود را از دست نمی‌دهد.

متاسفانه فیلم‌های انیمی‌شنی که طی تقریباً یک سال گذشته به روی پرده‌ی سینما‌ها آمده فاقد کیفیت‌های مطلوب بوده است. حتی محصولات تولیدی شرکت‌های موفقی مثل پیکسار، دریم ورکز و فاکس نیز نتوانسته رضایت دوستداران سینمای انیمیشن را حداقل در سال میلادی جاری جلب کند. هتل ترانسیلوانیا هم هیچ تغییری در معادله‌ی مذکور ایجاد نکرده است. استودیوی سازنده‌ی هتل ترانسیلوانیا امیدوار است که به لطف کاراکتر‌های هیولایی این فیلم بتواند در ایام هالووین تماشاگران بیشتری را به سالن‌های سینما جلب کند.

دنباله این فیلم هتل ترانسیلوانیا ۲ نام دارد که وقایع آن هفت سال پس از نسخهٔ اول دنبال می‌شود و در سپتامبر ۲۰۱۵ اکران شد. هتل «ترانسیلوانیا ۳: تعطیلات تابستانی» نیز ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن آنسی به نمایش در آمد و در ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۷ هتل ترانسیلوانیا ۳: تعطیلات تابستانی اکران عمومی آن آغاز شد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.