فیلم جونو – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – Juno 2007

0

کارگردان: جیسون رایتون. بازیگران: الن پیچ، مایکل کرا، جنیفر گاردنر، جیسون بیتمن و جی کی سیمونز. ۹۲ دقیقه. درجه نمایشی PG-13.

جونو ترکیبی است از فیلم‌های ژانرِ بلوغ و فیلم‌های کمدی / رمانتیک نوجوانانه. فیلمنامه و بازیگری حرف نخست را در جونو می‌زند. فیلمنامه جونو را فیلمنامه نویسِ تازه کاری به اسم دیابلو کودی نوشته است (رقاص سابقی که که به فیلمنامه نویسی روی آورده). فیلمنامه جونو ساختاری دقیق و کامل دارد. هیچ جمله و دیالوگی در این فیلم زائد نیست. همه حرف‌های کاراکترها شنیدنی و در راستای پیشبردِ قصه و روندِ تحول کاراکترهاست. فیلم با چنان روانی و آرامشی پیش می‌رود که به قول راجر ایبرت «بارش منظم باران» را در نظر تداعی می‌کند. هیچ صحنه غلط یا هیچ صحنه اضافه‌ای در فیلم وجود ندارد و کاراکترها آنقدر خوب و دوست داشتنی از کار درآمده‌اند که می‌خواهید آن‌ها را بغل کنید!

و بی شک جونو مک گاف (الین پیچ) دوست داشتنی‌ترین کاراکتر فیلم است. جونو یک دختر شانزده ساله دبیرستانی است. جونو تازگی‌ها به این نتیجه رسیده که وی باید پاره‌ای تجربیات بزرگسالانه را شخصاً تجربه کند. جونو در ادامه داستان پی می‌برد که باردار شده است. جونو که می‌داند سن‌اش کمتر از آن است که بتواند کودکی را بزرگ کند، ابتدا تصمیم به سقط جنین می‌گیرد اما وی پس از مشاهده فضای موجود در یک کلینیک سقط جنین، تصمیم می‌گیرد از این کار صرف نظر کرده و بچه‌اش را به دنیا بیاورد. مشکل جونو این است که نمی‌داند پس از به دنیا آوردن بچه چه کار باید بکند.

جونو سپس پدر و مادرش (جی کی سیمونر و آلیسون جینی) را در جریان می‌گذارد. لیا (اولیویا تیربی)، بهترین دوست جونو، به وی پیشنهاد می‌کند که نگاهی به آگهی‌های مربوط به متقاضیانِ فرزند خواندگی بیندازد. جونو از همین طریق موفق می‌شود مناسب‌ترین پدر خوانده و مادر خوانده را برای فرزند هنوز به دنیا نیامده خویش انتخاب کند. این زوج، ونسا (جنیفر گاردنر) و مارک (جیسون بیتمن) نام دارند. آن‌ها آماده‌اند تا پدر و مادر آتی فرزند جونو شوند. البته ونسا اشتیاق بیشتری نشان می‌دهد در حالی که مارک، خودش شبیه یک کودک است. جونو و مارک از همان آغاز آشنایی احساس عجیبی نسبت به هم پیدا می‌کنند و …

جونو فیلم خنده داری است بدون این که گستاخ و بی ادب باشد. خنده‌هایی که فیلم از تماشاگرش می‌گیرد کاملاً طبیعی و خود جوش است. هیچ تصنعی در کار نیست. کار الین پیچ به عنوان یک کمدین حایز ستایش است. این بازیگر بیست ساله زمان‌بندی صحنه‌های کمیک را خیلی خوب می‌شناسد. تماشای بازی الین پیچ در فیلم جونو نوعی تجربه لذت بخش برای تماشاگر به شمار می‌رود. از او نمی‌توان چشم برداشت. شانس دیگر الین پیچ این است که گروهی از بازیگران ماهر دور و بر وی را گرفته‌اند: جنیفر گاردنر، مایکل کرا، جی کی سیمونز، جیسون بیتمن و آلیسون جینی. جونو فیلم گرم و صمیمانه‌ای است که به راحتی با تماشاگر خود ارتباط برقرار می‌کند. فیلم با وجودی که تماشاگر را می‌خنداند، اما تفکر برانگیز هم هست. ویژگی اصلی فیلم، مضمون‌های خفته آن است که به تدریج و به آرامی سربر می‌آورد و احساسات پنهان آن که تدریجاً آشکار می‌شود. فیلم پر از غافلگیری است و جملات تک ضرب کاراکترهایش تماشاگر را غرق در لذت می‌کند. غافلگیری فیلم صرفاً برآمده از پیچ و تاب‌ها و فراز و فرودهای طرح داستانی‌اش نیست بلکه این آشکارا شدن احساسات درونی آدم‌های قصه است که ما را غافلگیر می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.