فیلم پیچِ اشتباه – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Wrong Turn 2003

0

قصه ساده و کم رمق پیچ اشتباه از این قرار است: کریس فین (درموند هاررینگتون) یک دانشجوی رشته پزشکی است که برای انجام یک مصاحبه کاری مهم، مشغول رانندگی در ایالت ویرجینیای غربی در آمریکا است. کریس قصد دارد به شهر رالی در ایالت همجوار، کاروالینای یک شمالی برود. اما یک اشتباه در یافتن مسیر در بزرگراه، سبب گم شدن کریس در یک جادهٔ خالی دورافتاده می‌شود. او در این جاده با اتومبیل گروهی از نوجوانان که برای تفریح و اردو و زدن به این منطقه آمده و سپس گم شده‌اند. تصادف می‌کند. در این تصادف، کسی صدمه نمی‌بیند، اما هر ۲ دو اتومبیل از کار بازمی‌ایستند.

پنج نفر دیگر عبارت‌اند از: یک زوج پول‌دار همواره نئشه به اسم اوان (کوین زگرز) و فرانسیس (لیندی بوث)؛ یک زوج تازه آشنا شده بنام اسکات (جرمی سیستو) و کارلی (امانوئلا شریکو) و دوست افسرده شان جسی (الیزا دوشکو). ازآنجا که اتومبیل‌های این شش نفر از کارافتاده، لذا به فکر می‌افتند که از دیگران کمک بگیرند. منطقه‌ای که آنها در آن گرفتار شده‌اند، با کوه‌های بلند و جنگل‌های انبوه محاصر شده است؛ این منطقه ضمنا محل زندگی یک خانواده همخون و آدمخوار نیز هست. از این مرحله به بعد شکار قربانیان از سوی آدمخواران آغاز می‌شود.

و مثل تمامی فیلم‌های ترسناک از این نوع، قربانیان فلک‌زده و بی‌مغز، همه کارهای احمقانه را مرتکب می‌شوند، تا به قتل برسند و البته ناگفته نماند که اگر این قربانیان از عقل لازم برخوردار بودند آن وقت هرگز کشته نمی‌شدند، و در این صورت با هم از تماشای چنین فیلم‌هایی محروم می‌ماندیم!

معروف‌ترین آدم سینمایی در فیلم پیچ اشتباه، استن وینستون در فیلم پیچ اشتباه، به خودی‌خود تماشای این فیلم را برای یک دوستدار جدی سینما الزام‌آور می‌کند. اما متأسفانه باید اذعان کرد که جناب وینستون کار چندان چشمگیری در خلق چهره‌های از ریخت افتاده خانوادهٔ آدمخوار فیلم انجام نداده و بیشتر به تکرار برخی از کارهای قدیمی‌اش رو آورده است.

بازیگران فیلم، به جز الیزا دوش کابین دوشکو، همگی ناشناس و تازه‌کاراند. ایرادی هم نمی‌توان به کار آنها گرفت زیرا نقش‌های تیپکال و دو بعدی خود را آنگونه که انتظار می‌رفت، به خوبی بازی کرده‌اند.

راب اشمیت، فیلم پیچ اشتباه را براساس فیلمنامه‌ای از آلن مک الروی، ساخته است. اشمیت فیلم خود را با یک گام نسبتاً کند آغاز می‌کند اما در یک ساعت پایانی، هیجان و دلهره و تعلیق را به اوج می‌رساند. همین جا اضافه کنیم که تماشای این فیلم با توجه به حجم زیادی از خون و اعضای مثله شده بدن انسان‌ها، برای آدم‌های حساس و ظریف اصلا توصیه نمی‌شود!

ذکر یک نکته حاشیه‌ای هم درباره پیچ اشتباه خالی از فایده نیست که آن اعتراض اهالی ایالت شرقی «ویرجینیا» به سازندگان این فیلم است. مردم ویرجینیا معتقدند که آدم‌خوار نشان‌دادن ساکنان محترم جنگل‌های ویرجینیای غربی، در این فصل تابستان صدمات جبران ناپذیری به صنعت توریسم این منطقه می‌زند. در مقابل، سازندگان فیلم می‌گویند این اعتراض وارد نیست. آنها جنگل‌های مریلند در ایالت واشنگتن را مثال آورند می‌آورند که در فیلم جادوگر بلر به عنوان مامن و محل زیست یک جادوگر بد ذات نشان‌داده شده بود؛ جنگل‌هایی که پس از عرضه دو فیلم جادوگر بلر تبدیل به یک منطقه توریستی پرازدحام شده است!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.