فیلم زیبایی آمریکایی | معرفی و نقد و بررسی – American Beauty 1999

0

نوشته آندرو اهیر Andrew OHehir – ترجمهٔ بیتا کاظمی

لستر برنهام Lester Murnham که نقش او را کوین اسپیسی Kevin Spacey بازی می‌کند، در اول داستان زیبایی آمریکایی American‌ Beauty مرده است و ظاهرا صدای او از مکانی نامشخص از پشت صحنه به گوش می‌رسد. او مسلمادر آخر داستان مرده است و زندگی او عملا از جلوی چشمانش عبور می‌کند. (این خودش یک نوع اشتباه سینمایی غم‌انگیز و خنده‌آور است) در این فاصله ما شاهد آخرین سال زندگی لستر هستیم. لستر در حال دست و پنجه نرم کردن برای بیدار شدن از یک بهت‌زدگی بیست ساله است. او در حومهٔ شهر زندگی می‌کند و بین یک شغل بی‌مفهوم و بی‌هدف و خانواده‌یی نامهربان گیر کرده است. کارولین Annette Bening همسر خودرأی و آپاراتی و جین Thora Birch نوجوان افسرده و کم‌حرف و درون‌گرای خانواده، لستر را درگیر دوران احمقانه و ناآرام میانسالی است. او کارش را ترک می‌کند و یک ماشین جوان پسند پرقدرت می‌خرد و شروع به ورزش برای پرورش اندام می‌کند و در درون خود گرایشی هم نسبت به یکی از هم‌کلاسی‌های دخترش احساس می‌کند. اما همهٔ این‌ها برای لستر بیشتر حالت نبردی با ابعاد اساطیری و قهرمانی دارد؛ او تلاش می‌کند تا روحش را نجات دهد و خودش را برای فاصله گرفتن از با مرگ آماده سازد…اما خبر ندارد که مرگش چقدر زود فرا خواهد رسید.

پس از نمایش فیلم با سه تا از تماشاگران گفت‌وگویی صریح و بی‌پرده داشتم و به این نتیجه رسیدم که فیلم زیبایی آمریکایی با وجود طنزی پیش پا افتاده و ناهنجار و لحنی اغراق‌آمیز که با عدم انسجام و تناقض‌هایش آدم را به ستوه می‌آورد خیلی موفق‌تر از بسیاری از فیلم‌های خشک و بی‌روح و منظم هالیوودی از آب درآمده است.

قابل توجه این‌که فیلمی بدین‌گونه جاه‌طلبانه و خشم‌آلود که یک زندگی آمریکایی عادی را این‌طور جدی گرفته، توانسته در وهلهٔ اول مسیری موفق را طی کند در حالی که بسیاری از فیلم‌های مستقل، نیمی از این شهامت را هم ندارند.

(به تصویر صفحه مراجعه شود) زیبایی آمریکایی با تمام نقایص و خطاها و اشتباهاتش یکی از بهترین مجموعه بازیگران سینمای آمریکا در این سال را گرد آورده است. این فیلم در کنار لحن تصنعی و سکانس‌های ناشیانه و ناهنجارش، لحظاتی مملو از غمی گزنده و رقت‌انگیز و نشاطی دردناک دارد.

سام‌مندس Sam Mendes کارگردان که بیشتر برای آخرین کارش در برادوی به نام کاباره Cadaret و نیز کارگردانی اثر دیوید هیر David Hare به نام اتاق آبی The‌ Blue‌ Room‌ معروف است، در فیلم زیبایی آمریکایی دست به اولین تجربه سینمایی خود زده است.

به گمان من مندس می‌خواهد نشان دهد که در علاقه و کشش پنهانی لستر به آنجلا هم‌کلاسی دخترش آنجلا بیشتر نقش کشیدن ماشه دگرگونی و تغییر شکل لستر را بازی می‌کند تا این‌که خود سبب آن باشد، اما این رویای زیبا بسیار به دور از شهوت و سوختن در آتش هوس است و بیشتر به کاری شاق و توان‌فرسا می‌ماند که ولعی سیری ناپذیر آن را همراهی می‌کند؛ بیشتر مثل یک بیماری عفونی مزمن است تا یک حمله قلبی.

اسپیسی (لستر) درحالی‌که خودش را از نقش اسرارآمیز و ظالم همیشگی‌اش (هفت) رهانیده به‌طور خنده‌آوری نقش مردی را بازی می‌کند که زیر بار هوس‌های خود مسموم شده و هر لحظه همان کاری را می‌کند که ویرش می‌گیرد، مثل زمانی که مانند یک پسربچه دو ساله نامرتب و شیطان روی مبل ولو شده و با دستگاه کنترل تلویزیون سربه‌سر کارولین (همسرش) می‌گذارد، گویی که قدرت تشخیص خوب از بد را از دست داده و واقعا از این لذت می‌برد که نمی‌داند چه چیزی در انتظارش است.

کارولین، همسر لستر مشکلی است بزرگتر از شوهرش، با این‌که نمی‌دانم باید مندس را سرزنش کنم یا فیلمنامه را و یا بنینگ Bening را که برش‌های فوق العاده بازیگری‌اش صرف احساسات تب‌دار و شیطانی سرکوب شده‌اش می‌شوند و فقط در دقایقی کوتاه و گذرا می‌تواند خود را از شر نیازهای فرساینده و تمسخرآمیز نجات دهد. این زنی است که صدای لستر در آغاز فیلم به ما می‌گوید قیچی باغبانی و دستکش باغبانی‌اش از یک مارک هستند و باهم جورند، اگر تابه حال متوجه نشده‌اید از مظهر مادی‌گرایی آمریکایی است؛ فیلمنامه این را برایمان بسیار قشنگ توصیف می‌کند به خصوص در صحنه‌یی که کارولین بر سر لستر فریاد می‌کشدو با پرخاش می‌گوید که چرا نوشابه‌اش را نزدیک بود روی مبل بریزد و لستر جواب می‌دهد: «این‌ها فقط خرت و پرت هستند و برای تو از زندگی کردن هم مهم‌تر شده‌اند و عزیزم این دیوانگی است.» و یا زمانی که کارولین عملا برای فروش یک خانه (او در معاملات املاک کار می‌کند) دمار از روزگار خودش درمی‌آورد…و چون در آگهی‌اش نوشته که خانه استخری برکه مانند دارد برای فروش به مشکل برمی‌خورد و خود را به معاملات ملکی رقیبش می‌فروشد.

شاید خیلی هم تعجب‌آور نباشد که کارولین هم از خودش و هم از لستر تا این حد بیزار است. هر دوی آن‌ها در یک ازدواج افتضاح به‌طور همزمان هم آفرینندگان و هم قربانیان تقدیرشان هستند و زیبایی آمریکایی کارولین را به صورت کاریکاتوری زن‌ستیز تصویر می‌کند.

بازیگران نقش دوم با این‌که نقش خود را خوب ایفا می‌کنند اما آمیزه‌یی از شخصیت‌های متضادند. بیرچ Birch در نقش جین Jane دختر عبوس و بداخلاق خانواده مدت مدیدی است که امیدش را نسبت به والدینش از دست داده و تناقض فیلم همین جاست که کمی بعید به نظر می‌آید که دختری چنین ناراضی و غم‌زده در تیم ورزش مدرسه‌شان نقش رهبر تشویق‌کننده‌ها و هوراکش‌ها را بازی کند.

آنجلا Cheer Leader از اول کار می‌توانیم حدس بزنیم که چهره نوجوان آنجلا زیر نقابی پنهان است که بی‌ثباتی و احساس ناامنی وحشتناک او را می‌پوشاند. بنتلی Bentley در نقش ریکی Ricky با چانه قلمی و چهرهٔ زلال و چشمان تقریبا زنانه‌اش چهره‌یی عاطفی و پراحساس به شخصیت درون‌گرا و مرموز نقش‌اش می‌بخشد.

با وجودی که خیلی دلم می‌خواهد باور داشته باشم ریکی نوجوان دست و دلباز و جویای معنویت قادر است خشونت و فشار پدر ارتشی بازنشسته‌اش کریس‌کوپر Chris Copper را خنثی کند، اما نمی‌توانم این مسأله را به خودم بقبولانم و برایم جا نمی‌افتد چون نقش این پدر بسیار خشن‌تر از آن چیزی است که بشود باور کرد.

در میان دغدغهٔ مبتکرانه، قوی و غالبا متضاد و شوخ‌طبع فیلم زیبایی آمریکایی کم‌کم دچار مشکل می‌شویم و می‌پرسیم که آیا واقعا مندس و بال Ball دارند سعی می‌کنند پیامی را به ما برسانند یا نه و اگر این‌طور هست باز هم متوجه این نکته می‌شویم که با وجود دخالت‌های نامشخص و پر احساس معنویت عصر جدید که عناصر داستان را در کنار هم قرار می‌دهد و با وجود تضاد شگفت‌آور آن با کل داستان، قضیه حکایت از آن دارد که جهان معانی بس عمیق‌تر از زندگی هدر رفته و تراژدی کمیک لستر دارد. این دقایق بسیار حیاتی و نیز مبهم‌اند، گویا به‌طور لحظه‌یی موضوعاتی را مطرح می‌کنند که در بقیه فیلم به سختی آن‌ها به همراه خود می‌کشد. شاید منتقدان سینمایی در آینده بتوانند فیلم زیبایی آمریکایی را رمزگشایی کنند (مانند یک تمثیل بودایی از هستی) اما برای آکنون به صورت یک رویای پیچ‌درپیچ باقی می‌ماند، رویایی با جنبه‌های زنده و انباشته از نمادها که از بغض‌های نیمه فروخورندهٔ خباثت و شگفتی تغذیه می‌شوند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد. یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

اگر نئاتدرتال‌ها بر انسان‌های به اصطلاح خردمند غلبه می‌کردند، شاید اینها ستاره‌های سینماهای آنها…

سوابق فسیلی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها در حدود 40000 تا 30000 سال پیش از سوابق باستان‌شناسی ناپدید شدند، اگر در برخی مکان‌ها ممکن است تا حدود 28000 سال پیش  زنده مانده باشند. نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بودند که تا زمان…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده. آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است: ۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و... ۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و... ۳-فهرست فیلم…

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5